Την νίκη ο Γηραιός, τις εντυπώσεις ο Αλμωπός – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Την νίκη ο Γηραιός, τις εντυπώσεις ο Αλμωπός

Σε ένα παιχνίδι όπου το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης πήρε το διπλό στην Αριδαία επικρατώντας με σκόρ 1-0 του αξιόμαχου Αλμωπού. Το παιχνίδι το οποίο εγινε παρουσία 1200 περίπου θεατών, μεταξύ αυτών και 150 περίπου φίλοι του Γηραιού ήταν πολύ καλό αντάξιο της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιό ζωηρά στον αγωνιστικό χώρο να δημιουργούν κάποιες επικύνδινες καταστάσεις στα καρέ των γηπεδούχων χωρίς ομως να φτάνουν στην επιτυχία. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας ανέβηκαν μετά το πρώτο 15λεπτο χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα τους αντιπάλους τους. Στην επανάληψη υπήρξε απόλυτη ισοροπία καθώς η μπάλα πηγαινε πάνω κάτω τελικά δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Ηρακλής σκόραρε και έκλεψε μια νίκη που ίσως να μην την δικαιούταν βάση της συνολικής εικόνας του.
Φάσεις και γκολ:
Στο 3’ σουτ του Ρόβα από πλάγια θέση απέκρουσε εύκολα ο Μένιος.
Στο 14’ ο Αθανασίου πλάσαρε αλλά ο Μένιος απέκρουσε σωτήρια.
Στο32’ ο Ρόβας έφυγε στην κόντρα από αμφισβητούμενη θέση οφσάιντ αλλά ο Μένιος τον νίκησε αποκρούοντας την μπάλα .
Στο 57´ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι χωρίς όμως να δείχνει κάτι, ο διαιτητής σε χέρι του Καστριτσέα.
Στο 79’ εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου ο Καταντασιάδης εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα του Αλμωπού με κοντινή κεφαλιά εγραψε το 0-1 για τον Ηρακλή.
Στο 85’ έγινε η φάση που προκάλεσε το γέλιο σε όλους τους φιλάθλους ακόμα και σε αυτούς του Ητακλή όταν ο Μένιος απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ προς του Μεντί ο διαιτητής κ.Τσαλουχίδης έδειξε κόρνερ. ο βοηθός διαιτητή κ.Ζιγκερίδης όμως κινήθηκε προς την γραμμή της μεγάλης περιοχής υποδυκνείοντας πέναλτι και παρέσυρε τον διαιτητή να δώσει την εσχάτη των ποινών, παρασύροντας τον σε ένα τραγικό λάθος. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Αθανασίου αλλά ο Μένιος με φανταστική αποκρουση έδιωξε την μπάλα.
Στο 90 ο Πετρίδης σούταρε μεσα από την περιοχή η μπάλα βρήκε το πόδι του Καστριτσέα και πέρασε κόρνερ.
Στο 90+2’ ο Υφαντίδης εφυγε στην κόντρα αλλά μονος προς του Μένιου σούταρε απελπιστικά άουτ.
Μέτριος ο διαιτητής κ.Τσαλουχίδης αν και πιό κοντά στην φάση του πέναλτι, δέχθηκε την υπόδειξη του βοηθού του και έκανε το μεγάλο λάθος, κατά τα άλλα εδινε τα σπόρια στον Ηρακλή ενω οι βοηθοί κ.κ Κωτούλας-Ζιγκερίδης έκαναν από ένα σοβαρό λάθος και τα δυό εις βάρος των γηπεδούχων.
ΑΛΜΩΠΟΣ: ΜΕΝΙΟΣ, ΚΙΟΥΛΤΖΟΠΟΥΛΟΣ,Θόρια (46’
Μιχαηλίδης)ΣΑΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΟΥΛΑΣ, Γ.Ελευθεριάδης, Χαρίσης, (89’ Στογιαννίδης), Λ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ, Τσόλκας, (52’ Πινέιρο), ΠΕΤΡΙΔΗΣ, Μεντής.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, ΡΕΒΥΘΟΠΟΥΛΟΣ, Κυριακίδης, ΚΑΡΑΝΤΑΣΙΑΔΗΣ, Καστριτσέας, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, Ρόβας (90’ Κρυστάλλης), ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥΔΗΣ,(89’ Μούδιος), Παπαδόπουλος, (72’ Υφαντίδης), Πτηνόπουλος, (46’ Μεντί),Κωστούλας.