Συνέχισε νικηφόρα ο ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου, άρεσε ο ΑΣ Σεβαστιανά (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Β' ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Συνέχισε νικηφόρα ο ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου, άρεσε ο ΑΣ Σεβαστιανά (Φώτο)

Το νικηφόρο σερί του συνέχισε ο ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου ο οποίος επικράτησε έστω και δύσκολα με σκορ 2-1 του αξιόμαχου ΑΣ Σεβαστιανά, πετυχαίνοντας την 13η νίκη του σε 14 αγώνες.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά καλό και τους γηπεδούχους να ανοίγουν μόλις στο 12′ το σκορ με τον σπεσιαλίστα Χρήστο Παλάνη, με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 17′ απείλησαν με σουτ του Γιώργου Σέπκα, για να φέρουν τελικά το ματς στα ίσα με τον ίδιο τρόπο στο 22′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του νεαρού Στέφανου Χατζηδημητριάδη, γράφοντας το 1-1.

Η αντίδραση του ΦΕΣ ήταν άμεση και στο 27′ ο Παναγιώτης Αλμαλής εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση των αμυντικών του ΑΣ Σεβαστιανά και με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-1, βάζοντας σε θέση οδηγού και πάλι την ομάδα του. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μία ακόμη καλή ευκαιρία, αρχικά οι φιλοξενούμενοι στο 32′ με φάουλ του Νίκου Χατζηβασιλειάδη και οι γηπεδούχοι στο 40′ με πλασέ του Μάριου Βαρδαρέντση, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου η ομάδα του Χρήστου Μεσημερλή έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Χρήστου Παπαηλία.

Στην επανάληψη το θέαμα δεν ήταν εξίσου καλό με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως ένα παιχνίδι κέντρου, με ελάχιστες φάσεις μπροστά και από τα δύο καρέ, με τον ΦΕΣ πάντως να έχει δύο καλές στιγμές στο 70′ και στο 72′ με τον Μάριο Βαρδαρέντση και τον Βαγγέλη Στέφανου και την ομάδα του Αβραάμ Πετρίδη να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 84′ να φέρει το ματς στα ίσα, όταν το πλασέ του Χρήστου Χατζηγιαννίδη, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Κότσια, κρατώντας έτσι τη νίκη για την ομάδα του που συνεχίζει στην κορυφή του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας, με διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Βαμβακάς Κ, Μανωλάκης, Χατζηλιόντας.

ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου (Χρήστος Μεσημερλής): Ραννέλας (46′ Τζίγκας), Ανδρεάδης, Αποστολούδας, Παλάνης (46′ Γρηγορίου), Παπαηλία, Κότσια, Βαρδαρέντσης (92′ Ελευθερίου), Αλμαλής, Κουκούλης, Μπούσι, Στεφάνου (86′ Παπαθανασιάδης Ε.).

ΑΣ Σεβαστιανά (Αβραάμ Πετρίδης): Απιδόπουλος, Δημητριάδης, Μούτσα (76′ Μουσικός), Κάλα (55′ Χατζηγιαννίδης Χ.), Θεοδώρου (80′ Χατζηγιαννίδης Κ.), Σόκρης, Σχοινάς, Χατζηδημητριάδης, Αποστόλου, Χατζηβασιλειάδης, Σέπκας (46′ Καρασαββίδης).

Ρεπορτάζ: Κυριάκος Παπαντωνίου