ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Στους «4» του κυπέλλου ο Εθνικός Γιαννιτσών μέσω… παράτασης (Φώτο)

Ένα καλό παιχνίδι με αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το φινάλε του έγινε στο γήπεδο της Νέας Τραπεζούντας, παρά το τσουχτερό κρύο, με τον γηπεδούχο Εθνικό Γιαννιτσών να κερδίζει στην παράταση τον Ολυμπιακό Γαλατάδων με 3-1 και να παίρνει το εισιτήριο για τις 4 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Μπάμπη Ελευθεριάδη από κοντά μετά από ασίστ του Αλέξανδρου Γουστέρη. Οι ερυθρόλευκοι παρά το σοκ του γρήγορου γκολ, βγήκαν μπροστά και στο 7′ ο Νίκος Χαραλαμπίδης με ωραίο σουτ από πλάγια θέση σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Εθνικού και στην επαναφορά ο Δημήτρης Λιτοβολής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 18′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Σαρτίνα, ενώ με τον ίδιο τρόπο απείλησε και ο Εθνικός 2 λεπτά αργότερα με τον Τίτο Γρηγοριάδη. Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου ήταν στο 39′ μετά από ωραίο συνδυασμό των Χρήστου Παπαδόπουλου και Αλέξανδρου Γουστέρη, με το σουτ του τελευταίου να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας Ντιούδης.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και απείλησαν στο 50′ και στο 55′ με τον Δημήτρη Λιτοβολή, να μην μπορεί να κερδίσει τον Θόδωρο Καμπαλή με τον Εθνικό να απαντάει στο 76′ με το άστοχο τακουνάκι του Νίκου Ιορδανίδη από κοντά και το πλασέ του Θωμά Σιαματά στο 85′. Κι ενώ όλοι περίμεναν το τελικό σφύριγμα της λήξης στο 90+3′ οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν φάουλ σε χέρι του Σιδέρη Γκουγκουλούδη αρκετά έξω και πλάγια από την μεγάλη περιοχή, με τον Δημήτρη Σαρτίνα να το εκτελεί, να μην βρίσκει κανείς την μπάλα και να πηγαίνει στα δίχτυα για το 1-1, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία, αρχικά οι γηπεδούχοι στο 97′ με σουτ του Ραφαήλ Ζαμίδη και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι στο 102′ με σουτ του Κώστα Ντόνα. Στο δεύτερο μισό η ομάδα του Φώτη Μητσάκη μπήκε πιο αποφασισμένη και στο 112′ ο νεαρός Κώστας Ανδρονικίδης με όμορφο σουτ μετά από σέντρα του αρχηγού Χρήστου Γρηγοριάδη, έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του, για να ακολουθήσει ένα ακόμα τέρμα τρία λεπτά αργότερα από τον Νίκο Ιορδανίδη, μετά από κόρνερ του Σιδέρη Γκουγκουλούδη, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση πρόκριση, με τους γηπεδούχους να έχουν κι ένα δοκάρι στο 120′ με τακουνάκι του Κώστα Χατζηστεφάνου.

Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Γιουματζίδη, Αρέστη, Τσαλκάνη.

Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτης Μητσάκης): Καμπαλής, Γρηγοριάδης, Ιορδανίδης, Γκουγκουλούδης, Ζαμίδης, Γουστέρης (84′ Σνάλλα), Παπαδόπουλος (71′ Ανδρονικίδης), Σιαματάς, Ελευθεριάδης (73′ Τσάλμας Χ.), Τσάλμας Ε, Κιούρκας (λ.τ. 46′ Χατζηστεφάνου).

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Ντιούδης, Φουρεράι, Βερβελές, Χαραλαμπίδης (75′ Σαρτίνας Α.), Λιτοβολής, Κιόρι (46′ Σιδέρης), Σέλγκου (84′ Αργυρίου), Ντόνας, Νιοράτζε, Σαρτίνας Δ, Μουχτάρης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου