ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Στον τελικό του παιδικού πρωταθλήματος η Αναγέννηση Γιαννιτσών (Φώτο)

«Γκραν γκινιόλ» παιχνίδι στην Σκύδρα. Στον τελικό η Αναγέννηση Γιαννιτσών κέρδισε την Ακαδημία Σκύδρας στην δραματική διαδικασία των πέναλτι.

Μετά από ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι στο γήπεδο της Σκύδρας η ομάδα της Αναγέννησης Γιαννιτσών κερδίζοντας την Αθλητική Ακαδημία Σκύδρας μετά από την διαδικασία των πέναλτι προκρίθηκε στον τελικό του παιδικού πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την Αθλητική Ακαδημία Γιαννιτσών για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 2-2 στέλνοντας τες έτσι κατευθείαν στην ρώσικη ρουλέτα για να κριθεί τελικά έτσι ο νικητής.

Παρουσία 150 περίπου φιλάθλων και γονιών κυρίως έγινε ο αγώνας από τον οποίο δεν έλειψαν το πάθος και οι εντάσεις αφού η σπουδαιότητα του παιχνιδιού κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Οι φιλοξενούμενοι νεαροί της Αναγέννησης κάνοντας καλύτερο ξεκίνημα κατάφεραν να προηγηθούν με 2 τέρματα του Μιχάλη Δερβίση στο πρώτο 15λεπτο με το πρώτο τέρμα στο 5΄και το 0-2 στο 12΄μόλις λεπτό.Οι γηπεδούχοι του Θανάση Γίτσα κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 40΄με έξοχο δυνατό σουτ από τον Στέφανο Χατζηδημητριάδη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πατώντας καλύτερα και παίζοντας πιο επιθετικά έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν κάτι που κατάφεραν 2΄μόλις λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με τέρμα του Ρίντι Μπούσι. κάνοντας το γήπεδο να πανηγυρίζει για την παλικαρίσια ισοφάριση.

Η διαδικασία των πέναλτι που ακολούθησε ήταν δραματική με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στο σημείο του πέναλτι συνολικά 18 φορές. 9 για κάθε ομάδα

ΣΚΥΔΡΑ Παπαδόπουλος άστοχο

Με το τελικό 6-7 προκρίθηκε στον τελικό η ομάδα της Αναγέννησης Γιαννιτσών με τους φιλάθλους να μπαίνουν στο γήπεδο και να αγκαλιάζουν τα νεαρά παιδιά για την πρόκριση τους.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΥΔΡΑΣ: Αμανατίδης, Κάλα(46΄Πράππας), Μαυρένης, Σχοινάς, Ανδρεάδης, Χατζηδημητριάδης, Καραπουλιτίδης, Μπούσι, Αποστολίδης (46′ Σκοπέτσι), Καραπουλιτίδης Χ., Μουρουζίδης (80΄Παπαδόπουλος).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ: Φυτιλής, Αθανασιάδης, Γεροντίδης, Ψαλίδας Β., Ψαλίδας Γ., Φασουράκης, Κωνσταντινίδης, Κοσμίδης (65΄Χαμαλίδης),Τσομπάνης, Παπαδόπουλος, Δερβίσης.

Επιμέλεια: Χαρά Ματεντζόγλου