Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Ολυμπιακός Γαλατάδων (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Ολυμπιακός Γαλατάδων (Φώτο)

Την πρόκριση του στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός Γαλατάδων, ο οποίος επικράτησε με σκορ 1-2 της τυπικά γηπεδούχου Νίκης Καλής στον αγώνα μπαράζ που διεξήχθη στο γήπεδο του Παλαιφύτου.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τους τυπικά φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτη στο 13′ με κεφαλιά του Νούλη Μπαρδάκα και τους γηπεδούχους να απαντούν στο 23′ με τον Κώστα Σταμανίκη με άστοχο σουτ από καλή θέση. Στο 25′ ο Νούλης Μπαρδάκας και πάλι σούταρε άουτ, για να φτάσουμε στο 34′ όταν ο Μιχάλης Δημητριάδης έβγαλε την παράλληλη μπαλιά και ο Δημήτρης Σαρτίνας από κοντά έγραψε το 0-1.

Η ομάδα της Νίκη Καλής προσπάθησε να αντιδράσει και μπορεί στο 38′ ο Κώστας Σταμανίκης να αστόχησε στο τετ α τετ, αλλά δύο λεπτά αργότερα σημάδεψε σωστά για το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Στέφανο Βεζυργιανόπουλο να αστοχεί εξ επαφής στο 54′ και τον Κώστα Σταμανίκη να αστοχεί στο 65′ σε νέο τετ α τετ για την ομάδα του Μιχάλη Μπάσδου. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η παράταση φάνταζε το πιο πιθανό σενάριο, αλλά ο Βασίλης Μίσκος είχε άλλη άποψη, καθώς δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 88′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στέφανου Βεζυργιανόπουλου και πάσα με το τακουνάκι του Κώστα Χαραλαμπίδη, πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι για το 1-2 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Σίπκα, Δέλλιου.

Νίκη Καλής (Μιχάλης Μπάσδος): Εμμανουηλίδης, Τρελόπουλος, Τσούπι, Αγγελάκης, Γαβριηλίδης, Καράτζιος, Σταμανίκης, Καφετζής, Τσαπκίνης (60′ Σταυρίδης), Ζαλούμης, Γιακαμόζης.

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Νίκος Τσιρογιάννης): Χρυσαφίδης, Μιχαηλίδης, Φουρεράι, Δημητριάδης (78′ Μίσκος), Βερβελές (46′ Νιοράτζε), Βεζυργιανόπουλος, Σαρτίνας, Καπουσούζης (54′ Αντωνίου), Μπαρδάκας, Μηλώσης (65′ Κατηριάδης), Πάρδας (54′ Χαραλαμπίδης Κ.).

Ρεπορτάζ: Κυριάκος Παπαντωνίου