Α 2ος όμιλος

Σπουδαίο διπλό για την Σκύδρα μέσα στο Σταυροδρόμι (Φώτο)

Με το πολύτιμο βαθμολογικό τρίποντο της νίκης στις αποσκευές της επέστρεψε η ομάδα του ΠΑΣ Σκύδρα από την έδρα του Φιλίππου Σταυροδρομίου στο κυριακάτικο παιχνίδι.

Η αναμέτρηση ήταν πολύ σκληρή από το ξεκίνημα του αγώνα αφού οι κόντρες και οι διεκδικήσεις της μπάλας ήταν πολύ έντονες και δυνατές σε πολλές φάσεις με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετές εντάσεις και συνεχόμενες διακοπές για φάουλ. Οι γηπεδούχοι παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ για πολύ λίγο δεν τα παράτησαν και μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα. Στο τέλος του αγώνα εξέφρασαν και τα παράπονα τους στον διαιτητή του αγώνα Μελέτη Γιουματζίδη.

Η ταξιαρχία της Σκύδρας παρόλο που αγωνίστηκε με διαφορετικό σχήμα λόγω απουσιών παικτών αγωνίστηκε πολύ δυνατά και παλικαρίσια παίρνοντας τη νίκη αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις.

Το παιχνίδι ήταν πλούσιο σε φάσεις και ευκαιρίες με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή των ευκαιριών έχοντας όμως να αντιμετωπίσουν τον νεαρό πορτιέρο της Σκύδρας Χατζηνικολάου που σε πολλές περιπτώσεις οι επεμβάσεις του στάθηκαν σωτήριες για την ομάδα.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Μιχάλης Αλμπάνης στο 13′ για την Σκύδρα και πριν καλά καλά σωπάσουν οι πανηγυρισμοί οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ισοφάρισαν με τον Skordileva σε 1-1 στο 15′. Στο 33′ ο Σταικάκης έστρωσε πολύ ωραία την μπάλα για τον Καραφουλίδη που βρέθηκε σε κενή εστία και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του 1-2 σκορ που ήταν και το τελικό του αγώνα.

Στην επανάληψη γκολ δεν είδαμε αλλά οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Skordileva στο 52′ και με τον Πάρδα Χρήστο στο 73 ΄να χάνει μοναδική ευκαιρία όταν με αιφνιδιαστική επίθεση έκανε σουτ βολίδα η μπάλα όμως πήγε ψηλά άουτ .

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα πνεύματα οξύνθηκαν και στη συμπλήρωση του 90λεπτου υπήρξε ένταση που είχε ως αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα για λίγα λεπτά και την αποβολή του Λεκάκη για την Σκύδρα και του Χατζηβασιλειάδη για το Σταυροδρόμι.

Η διαιτησία του αγώνα ήταν των Γιουματζίδη, Μανωλάκη, Ζανταρίδη.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ(Αβραάμ Πετρίδης) Χρυσαφίδης Μποζατζίδης(10/ λ.τ Γραμματικόπουλος) Τογρουζίδης(60΄Πάρδας) Γκέλος Τσιρακίδης Κουκούδας(70΄Σταυρίδης) Μαυρομάτης Ευαγγελίδης Θεοδώρου Χατζηβασιλειάδης Skordileva

ΠΑΣ ΣΚΥΔΡΑ(Ματθαίος Παπαϊωάννου) Χατζηνικολάου Γραμματόπουλος Λεκάκης Παπαδόπουλος (83′ Κουκούλης) Παπαϊωάννου Χατζηγεωργίου Καραφουλίδης Παπαδόπουλος Καλά(90′ Φαντίδης Ν) Στοικάκης(80΄Θεοδωρίδης) Αλμπάνης(89′ Φαντίδης Σ.)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ