Σούπερ εμφάνιση και πρόκριση στους «8» ο Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Σούπερ εμφάνιση και πρόκριση στους «8» ο Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτο)

Την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας πήρε ο Εθνικός Γιαννιτσών, ο οποίος πραγματοποιώντας μία φοβερή εμφάνιση κέρδισε στο γήπεδο της Νέας Τραπεζούντας, την ομάδα της Δόξας Μελισσίου με σκορ 5-0.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, όπου ήταν ανώτεροι σε όλες τις γραμμές με τον έμπειρο τερματοφύλακα Θόδωρο Καμπαλή, ο οποίος αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού, να μην ανησυχεί σε καμία φάση. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Μανώλης Σιδώρης προειδοποίησε όταν το σουτ του από πλάγια θέση πέρασε άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο νεαρός Χρήστος Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ με πολύ όμορφη ενέργεια και πλασέ για το 1-0.

Στο 15′ η κεφαλιά του Μανώλη Σιδώρη βρήκε το δοκάρι, με τον ίδιο να μην καταφέρνει να σκοράρει με νέα κεφαλιά στο 37′ μετά από σέντρα του αρχηγού Τίτου Γρηγοριάδη, για να φτάσουμε στο 42′ όταν ο Χρήστος Παπαδόπουλος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι “Μαυραετοί” ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι και προσπάθησαν να βγουν μπροστά, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι με το φάουλ του Μάριου Τζάτζη στο 47′ να περνάει άουτ. Ο Εθνικός ανέκτησε γρήγορα τα ηνία του αγώνα και στο 63′ ο Κώστας Χατζηστεφάνου έγραψε το 3-0 με πλασέ, μετά από πάσα του Μανώλη Σιδώρη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αλέξανδρος Γουστέρης πραγματοποίησε εξαιρετική ενέργεια, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του και με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να φτάσουμε στο 82ο λεπτό όπου ο νεοεισελθών Κώστας Ανδρονικίδης, μετά από προσπάθεια του Μπάμπη Ελευθεριάδη, έγραψε από κοντά το 5-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, μία νίκη η οποία συνοδεύτηκε από πολύ καλή εμφάνιση και φυσικά πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Σίπκα Ι, Τσίγκογλου.

Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτης Μιτσάκης): Καμπαλής, Βασιλειάδης, Γουστέρης, Γρηγοριάδης, Ιορδανίδης, Γκουγκουλούδης (82′ Σιαματάς), Ζαμίδης, Σιδώρης (70′ Ελευθεριάδης), Χατζηστεφάνου, Σιδέρης (80′ Γκαντσίδης), Παπαδόπουλος (80′ Ανδρονικίδης).

Δόξα Μελισσίου (Γιάννης Γυριχίδης): Δεληχατζής, Κοκκινίδης, Κυργερίδης, Τζάτζης, Ξανθόπουλος (80′ Κοπαλίδης), Γεωργιάς (65′ Δουλκερίδης), Πισμισάκης, Ζούζουλας, Θεοδωρούδης (46′ Γιουβανόγλου), Κυζιρίδης, Σαρρής (46′ Τοπαλίδης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου