Β' ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Σεβαστιανά για… φίλημα, επικράτησαν του Ατρόμητου Λεπτοκαρυάς (Φώτο)

Νίκη που συνδυάστηκε και με εξαιρετική εμφάνιση πέτυχε η ομάδα του ΑΣ Σεβαστιανά, επικρατώντας με σκορ 3-1 του Ατρόμητου Λεπτοκαρυάς όπου σήμερα ήταν κατώτερος των περιστάσεων, σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, κυρίως για τους γηπεδούχους και όμορφη ατμόσφαιρα από τους νεαρούς φιλάθλους των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι στην έναρξη του ήταν πραγματικά ένας μονόλογος για τον ΑΣ Σεβαστιανά, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Όλα αυτά όμως μέχρι το 19ο λεπτό όταν ο Δημήτρης Αποστόλου από πλάγια θέση πάσαρε στο Νίκο Χατζηβασιλειάδη κι αυτός με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0. Οι παίκτες του Αβραάμ Πετρίδη συνέχισαν με… πατημένο το γκάζι και στο 30′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Χριστόφορο Μούτσα σκοράροντας με ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει απειλώντας στο 35′ με σουτ του Ίτσκου και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι σκόραραν και πάλι. Ο ταχύτατος Δημήτρης Αποστόλου εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του και από θέση τετ α τετ διαμόρφωσε το 3-0 με ωραίο τελείωμα, μέσα σε πανηγυρισμούς. Τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα καθώς στο 39′ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ίτσκου με 2 μαζεμένες κίτρινες κάρτες, η πρώτη για φάουλ και η 2η για διαμαρτυρία, αλλά παρόλα αυτά κατάφεραν στην εκπνοή του ημιχρόνου να μειώσουν σε 3-1 με τον Άγγελο Τουλγαρίδη με κοντινό πλασέ.

Στην επανάληψη ο ΑΣ Σεβαστιανά και με το αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον, δημιούργησε  πολλές ευκαιρίες και αν οι ποδοσφαιριστές του ήταν πιο προσεκτικοί και λιγότερο επιπόλαιοι θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ, με τον Ατρόμητο εμφανώς κουρασμένο να μην μπορεί να πετύχει κάποιο ακόμα τέρμα που θα τον έβαζε στο παιχνίδι στις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε.

Έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια δίκαιη νίκη βάση της εικόνας του αγώνα και τους φιλοξενούμενους να μένουν πλέον πέντε βαθμούς πίσω από τις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην Α’ κατηγορία.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος, Τετραγώνης, Σιγάλας.

ΑΣ Σεβαστιανά (Αβραάμ Πετρίδης): Μακρίδης, Γραμματόπουλος, Μούτσα, Σόκρης, Καραμπουγιούκης, Κάλα, Δημητριάδης, Αποστόλου (83′ Μουσικός), Χατζηβασιλειάδης, Χατζηδημητριάδης, Καρασαββίδης (74′ Γκογκιτσασβίλι), Παπαδόπουλος.

Ατρόμητος Λεπτοκαρυάς (Φόρης Αλεξανδρίδης): Βασιλειάδης Π, Λιούνας (86′ Βασιλειάδης Ε), Χατζής, Λουκίδης, Τουλγαρίδης Θ, Ίτσκος, Μέτα, Τουλγαρίδης Α, Λαζαρίδης, Βαβουλίδης (67′ Παπαδόπουλος), Πετρίδης.

Ρεπορτάζ: Κυριάκος Παπαντωνίου