Ποντιακή Νεολαία Κρ.Βρύσης – Νίκη Αξού 2-3 (video) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Ποντιακή Νεολαία Κρ.Βρύσης – Νίκη Αξού 2-3 (video)

Γκολ και θέαμα στο ντέρμπι του 2ου ομίλου
Ένα ακόμη λιθαράκι για την άνοδο στην Α1 έβαλε η ομάδα της Νίκης Αξού παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο μέσα στην δυνατή έδρα της Ποντιακής Νεολαίας Κρύας Βρύσης με σκορ 2-3. Απολαυστικό παιχνίδι παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν το παιχνίδι αφού είχε πολλα γκολ κια φάσεις δικαιολογώντας έτσι και τις θέσεις των αντιπάλων που προσέφεραν άφθονο θέαμα. Η εξέλιξη του αγώνα ήταν θεαματική αφού2 φορές προηγήθηκαν οι παίκτες του Κώστα Χαρμάνα και τις 2 ισοφαρίστηκαν από τους νεαρούς παίκτες του Δημήτρη Βοτάρη. Οι φιλοξενούμενοι όμως πήγαν για τη νίκη κάτι που κατάφεραν τελικά να πάρουν λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα με εκπληκτική κεφαλιά απο τον Βασίλη Βασιλειάδη . Στο σημείο αυτό υπήρξε διακοπή του αγώνα και λόγω τραυματισμού του Μάκη Γκίλη αλλά και εξαιτίας του ”ανάρμοστου ” πανηγυρισμού του παίκτη της Αξου Βασιλειάδη γαι την επίτευξη του τέρματος μπροστά στους φιλάθλους των γηπεδούχων.

Στο τεχνικό μέρος του αγώνα τώρα το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με σκορ 1-1 . Τον” χορό” των γκολ άνοιξε ο Ξενίδης στο 30′ με σουτ τετ α τετ 0-1 για την Νικη. Οι πανηγυρισμοί όμως δεν κράτησαν πολύ αφού η απάντηση ήρθε απο το ”μηχανάκι” των γηπεδούχων Γιώργο Γάτσο στο 43′ με ατομική εκπληκτική ενέργεια ισοφαρίζει σε 1-1.

Στην επανάληψη ανέβηκαν οι επιθετικοί ρυθμοί και για τις δύο ομάδες με τον Γάτσο στο 55 να χάνει μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ και τον Τσαβδάρη για την Αξό στο 58′ το πλασε του να καταλήγει μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι.. Το τελευταίο 10′ είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον Δημητριάδη στο 83′ να βάζει ξανά μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας το 1-2 . Η απάντηση ήρθε πολύ γρήγορα στο επόμενο λεπτό απο τον συνήθη ύποπτο Γιώργο Γάτσο να ισοφαρίζει για δεύετρη φορά 2-2 σκορ. 2′ πριν την εκπνοή του αγώνα ο Βασίλης Βασιλειάδης με εκπληκτική κεφαλιά στέλενει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό σκορ 2-3.

Η διαιτησία του αγώνα ήταν των Ταγκαλίδη.Μανωλάκη,Αποστολούδα.

ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΝΕΟΛ.ΚΡ.ΒΡΥΣΗΣ (Βοτάρης Δημήτρης): Στεργίου Κυζιρίδης Μπούσος Δεληγιαννίδης Γκίλης (88′ Γκώγκος) Ελευθεριάδης Παπαχρήστου( 86′ Ελευθερίου) Ξανθόπουλος Ελευθερίου(52′ Ασλανίδης) Μαρκοδούνης (80′ Μέμα)

ΝΙΚΗ ΑΞΟΥ(Κώστας Χαρμάνας): Καρυπιάδης Ξενίδης Ζγκούνι946′ Ξενίδης) Σταυρίδης Καρατσαλίδης Βασιλειάδης Δημητριάδης Μουρατίδης Πολατίδης(20′ Χατζηλαδης(50′ Χαρμάνας) Τσαβδάρης (86′ Σαββίδης) Χατζηστεφάνου

EΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ