Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς
Connect with us

ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις

Το Pellasports κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν και στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Πέλλας, όπου γινόταν ένας πραγματικός χαμός με αρκετές ομάδες να συμμετέχουν.

Την ποδοσφαιρική περίοδο 2009-10 υπήρχαν 90 ομάδες με Α1, 2 ομίλους στην Α’ Κατηγορία και 4 ομίλους στην Β’ Κατηγορία.

Την σεζόν 2013-14 οι ομάδες μειώθηκαν σε 73 με Α1, 2 ομίλους στην Α’ Κατηγορία και 3 ομίλους στην Β’ Κατηγορία.

Σήμερα 2019-20 έχουμε 46 ομάδες με Α1, 2 ομίλους στην Α’ Κατηγορία και ενιαία Β’ Κατηγορία και δυστυχώς η μείωση των ομάδων συνεχίζεται και έπεται συνέχεια με Α1, 1 όμιλο Α’ Κατηγορίας και ουδείς γνωρίζει τι θα γίνει με την Β’ Κατηγορία, η οποία θα προσαρμοστεί ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων.

ΕΠΣ Πέλλας, Ποδοσφαιρική περίοδος 2009-10, 90 ομάδες

Α1 Κατηγορία
Μ. Αλέξανδρος Πέλλας
Δόξα Μανδάλου
Εδεσσαϊκός
ΠΑΟΚ Γιαννιτσών
Αλμωπός Αριδαίας
Δόξα Εξαπλατάνου
Άρης Πρ. Ηλία
Όλυμπος Αψάλου
Δόξα Μελισσίου
ΠΑΟ Φιλώτειας
Φίλιππος Σταυροδρομiου
Απόλλων Καλυβίων
Νίκη Καλής
Άρης Λουτρακίου
ΑΣ Πρόμαχοι
ΠΑΟΚ Αραβησσού

Α’ Κατηγορία 1ος όμιλος
ΠΑΣ Ξιφιανής
Εθνικός Αριδαίας
Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου
Ηρακλής Γαρεφίου
Νίκη Βορεινού
Ορφέας Ριζαρίου
Φίλιππος Φλαμoυριάς
Ακρίτας Σωσάνδρας
Μ. Αλέξανδρος Άρνισσας
Μ. Αλέξανδρος Όρμας
Αστραπή Ζέρβης
Μακεδονικός Μεσημερίου
Ηρακλής Έδεσσας
ΑΠΟ Πιπεριάς
Άρης Υδραίας
Άρης Θεοδωρακίου

Α’ Κατηγορία 2ος όμιλος
Νίκη Αξού
Άρης Αμπελειών
ΠΑΟΚ Δυτικού
Ελπίδα Αχλαδοχωρίου
Απόλλων Ραχώνας
Μ. Αλέξανδρος Εσωβάλτων
Φίλιππος Γιαννιτσών
Άρης Αθύρων
ΠΑΟΚ Δαμιανού
Απόλλων Κρ. Βρύσης
Δόξα Ριζού
Εθνικός Γιαννιτσών
Μ. Αλέξανδρος Ν. Πέλλας
Άρης Παλαιφύτου
Ν. Πυρσός Πετριας
Ατρόμητος Λάκκας

Β’ Κατηγορία 1ος όμιλος
Πολυκαρπιακός
Μακεδονικός Ίδας
Θύελλα Σαρακηνών.
Ατρόμηρος Κωνσταντίας
Ένωση Τσάκων
Αναγέννηση Δωροθέας
ΑΕΠ Θηριόπετρας
Δόξα Μεγαπλατάνου
Αστέρας Νεοχωρίου
Aλμωπός Β
Μ. Θύελλα Ριζοχωρίου
ΑΟ Μοναστηρακίου
Αίαντας Μηλέας
Εύρωπος Φούστανης

Β’ Κατηγορία 2ος όμιλος
ΠΑΟ Κερασιάς
Α. Σ. Άγρα
Ελπίδα Έδεσσας
Άρης Νησίου
ΠΑΟΚ Καρυδιάς
Δάφνη Παναγίτσας
ΑΕ Κλεισοχωρίου
Εθνικός Γραμματικού
Κεραυνός Περαίας
Αστέρας Πλατάνης

Β’ Κατηγορία 3ος όμιλος
Ακαδημία Κρ. Βρύσης
Απόλλων 1970 Κρ. Βρύσης
Ηρακλής Τριφυλλίου
Αναγέννηση Λιποχωρίου
ΠΑΕ Ακρολίμνης
Άρης Λιπαρού
Σεβάστεια 90
Μακεδονικός Άνυδρου
Φορτούνα Καλλίπολης

Β’ Κατηγορία 4ος όμιλος
Ηρακλής Αγ. Λουκά
Μ. Αετοί Παραλίμνης.
Ν. Τραπεζούντα Γιαννιτσών
ΣΦ ΠΑΟΚ Γιαννιτσών
Ηρακλής Αγροσυκιάς.
Κεραυνός Μεσσιανού
Μακεδονικός Γιαννιτσών
Δόξα Π. Μυλοτόπου
Κρωμνιακός Ν. Μυλοτόπου

ΕΠΣ Πέλλας 2013-14, 73 ομάδες

Α1 Κατηγορία
Ολυμπιακός Γαλατάδων
Αλμωπός Αριδαίας
Δόξα Εξαπλατάνου
Ελπίδα Έδεσσας
ΠΑΟΚ Γιαννιτσών
Εθνικός Γιαννιτσών
Δόξα Μανδάλου
Εδεσσαϊκός
Ορφέας Ριζαρίου
Μ.Αλέξανδρος Πέλλας
Μ.Αλέξανδρος Ν.Μυλοτόπου
Μ.Αλέξανδρος Όρμας
Μ.Αλέξανδρος Ν.Πέλλας
ΠΑΟ Κερασιάς
Άρης Πρ.Ηλία

Α’ Κατηγορία 1ος όμιλος
Δόξα Ριζού
Όλυμπος Αψάλου
Άρης Λουτρακίου
Ένωση Τσάκων
Μακεδονικός Ίδας
ΑΣ Πρόμαχοι
Ηρακλής Γαρεφίου
Άρης Νησίου
Νίκη Βορεινού
Νίκη Καλής
Μ.Αλέξανδρος Άρνισσας
Αναγέννηση Δωροθέας
Μ.Θύελλα Λυκοστόμου
ΠΑΣ Ξιφιανής
ΑΣ Άγρας
Εθνικός Αριδαίας

Α’ Κατηγορία 2ος όμιλος
Απόλλων Κ.Βρύσης
Ηρακλής Άσπρου
Μ.Αλέξανδρος Εσωβάλτων
Δόξα Μελισσίου
Φίλιππος Σταυροδρόμι
Άρης Παλαιφύτου
Άρης Αμπελειών
Φίλιππος Γιαννιτσών
ΠΑΟΚ Αραβησσού
Μακεδονικός Γιαννιτσών
Μ.Αλέξανδρος Αρσενίου
Άρης Αθύρων
Νίκη Αξού
Μακεδονικός Πλαγιαρίου
ΠΑΟ Δάφνης
Ηρακλής Αγ.. Λουκά

Β’ Κατηγορία 1ος όμιλος
Άρης Υδραίας
Δόξα Μεγαπλατάνου
Ευρωπός Φούστανης
Πολυκαρπιακός Πολυκάρπης
ΑΟ Μοναστηρακίου
ΑΠΟ Πιπεριάς
ΠΑΟΚ Περίκλειας-Νότιας
Άρης Θεοδωρακίου
Αίαντας Μηλιάς

Β’ Κατηγορία 2ος όμιλος
Δάφνη Παναγίτσας
Δόξα Μαυροβουνίου
Αστραπή Ζέρβης
Μακεδονικός Μεσημερίου
Φίλιππος Φλαμουριάς
Αναγέννηση Λιποχωρίου
Ν.Πυτσός Πετριάς
Εθνικός Γραμματικού

Β’ Κατηγορία 3ος όμιλος
Δόξα Π.Μυλοτόπου
ΑΕΚ Καρυώτισσας
Μ.Αλέξανδρος Δροσερού
Ασπίς Γυψοχωρίου
ΠΑΟΚ Δαμιανού
Σ.Φ. ΠΑΟΚ Γιαννιτσών
Ηρακλής Αγριοσυκιάς
Κρωμνιακός Ν. Μυλοτόπου
Ηρακλής Τριφύλλίου

ΕΠΣ Πέλλας 2019-20, 46 ομάδες

Α1 Κατηγορία 
Εθνικός Γιαννιτσών
Μ.Αλέξανδρος Πέλλας
Δόξα Μανδάλου
Ακρίτας Σωσάνδρας
Δόξα Μελισσίου
ΑΣ Πρόμαχοι
Άρης Νησίου
Ολυμπιακός Γαλατάδων
Νίκη Αξού
Ελπίδα Έδεσσας
Ορφέας Ριζαρίου
Αναγέννηση Δωροθέας

Α’ Κατηγορία 1ος όμιλος
Όλυμπος Αψάλου
ΠΑΟ Κερασιάς
Νίκης Καλής
ΠΑΣ Σκύδρα
Άρης Πρ.Ηλία
Μ.Θύελλα Λυκοστόμου
Άρης Λουτρακίου
Δόξα Μεγαπλατάνου
Μ.Αλέξανδρος Όρμας
Μ.Αλέξανδρος Άρνισσας
Εθνικός Αριδαίας

Α’ Κατηγορία 2ος όμιλος
ΑΕΚ Καρυώτισσας
Άρης Λιπαρού
ΠΑΟΚ Δαμιανού
Άρης Αθύρων
Φίλιππος Σταυροδρομίου
Πατριαρχείο Γιαννιτσών
Άρης Αμπελειών
Μ.Αλέξανδρος Αρσενίου
Ηρακλής Αγ.Λουκά
Φίλιππος Γιαννιτσών
Άγιαξ Πέλλας

Β’ Κατηγορία
Δόξα Μαυροβουνίου
Άρης Παλαιφύτου
Απόλλων Καλυβίων
Ατρόμητος Λεπτοκαρυάς
ΠΑΟΚ Αραβησσού
ΑΣ Σεβαστιανα 2028
Μ.Αλέξανδρος Δροσερού
Μ.Θύελλα Ριζοχωρίου
Απόλλων Ραχώνας
Μακεδονικόσ Έδεσσας
ΠΑΟΚ Δυτικού
Ελπίδες Προμάχων

More in ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ