Α 2ος όμιλος

ΠΑΟΚ Αραβησσού-Άρης Αθύρων 3-4, Ολική ανατροπή στην Αραβησσό ,είχαν Νέμτσα τα Άθυρα (Φώτο)

Σε θρίλερ εξελίχτηκε το σαββατιάτικο ντέρμπι ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ  στο γήπεδο της Αραβησσού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας με τους Δικέφαλους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0  και στην συνέχεια το παιχνίδι να παίρνει διαφορετική τροπή με τους φιλοξενούμενους να καταφέρουν να ισοφαρίσουν και μάλιστα στο τέλος να φύγουν με τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης στις αποσκευές τους.

Πραγματικά χόρτασαν  ποδόσφαιρο οι λιγοστοί φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στο γήπεδο της Αραβησσού με το κυρίως παιχνίδι να γίνεται στο δεύτερο μέρος όπου οι παίκτες του Λεωνίδα Αμπιντίν άναψαν τις μηχανές και αλώνισαν στη κυριολεξία τον αγωνιστικό χωρο.

Οι γηπεδούχοι του Σίμου Προδρομμίδη ενώ έκαναν δυναμικό ξεκίνημα με το σκορ υπέρ τους σε 2-0 χαλάρωσαν λίγο δείχνοντας και σημεία κούρασης στην επανάληψη αφήνοντας μεγάλο κενό στην αμυντική τους γραμμή με αποτέλεσμα να δεχτούν  4 τέρματα . Στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε  3-4 χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Και οι δύο ομάδες με πολλούς νεαρούς παίκτες στο ρόστερ τους άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις κυρίως στους »κατασκόπους» που παρακολούθησαν το παιχνίδι από την κερκίδα.

Το πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού πέρασε με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες στο 10 οι γηπεδούχοι με το Τάντη και στο 20΄με τον Νικολαιδη. Εξαιρετική εμφάνιση για τους κιτρινόμαυρους έκανε ο νεαρός Χρήστος Νέμτσας που δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά ήταν τελικά και ο παίκτης κλειδί αφού πέτυχε τα 2  από τα 4 γκολ της ομάδος του.

Το σκορ άνοιξε στο 40′ ο Μάριος Νικολαίδης για τους γηπεδούχους με εξαιρετική κεφαλιά μετά από άψογο επιθετικό συνδυασμό των συμπαικτών του 1-0 σκορ ημιχρόνου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης οι γηπεδούχοι με τον Φυτανίδη στο 50′ ζευγαρώνουν τα τέρματα τους.

Η απάντηση των Αθύρων ήρθε γρήγορα με σουτ του Λαφιώτη στο 55 να μειώνει σε 2-1.Και στο 65′ να ισοφαρίζει με πλασέ από κοντά σε 2-2 ο Νέμτσας.

Στο 70′ ο Νικολαιδης  έχασε μοναδικό τετ α τετ όταν το σουτ απέναντι στον Αλευρούδη  κατέληξε κόρνερ με την σωτήρια επέμβαση του ταλαντούχου πορτιέρο.

Στο 72′ με εκπληκτικό σουτ ο νεαρός Χρήστος Νέμτσας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας για πρώτη φορά την ομάδα  του μπροστά στο σκορ 2-3 και στο 75′ ο Γεωργιάδης σε τετ  α τετ πλάσαρε έξυπνα τον Καρανθίμου πετυχαίνοντας το 2-4. Στο 80΄ο Μάριος Νικολαίδης από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 3-4 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Στο 85΄ο Δημήτρης Πίττας με καλοχτυπημένη εκτέλεση φάουλ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού η επέμβαση του Αλευρούδη  στάθηκε σωτήρια.

Η διαιτησία του αγώνα ήταν των Αργυρό ,Μίσκο, Δινάκη.

ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ(Σίμος Προδρομμίδης): Καρανθίμου Λέντζος Τάντης Γρηγοριάδης (70΄Μουρούζης) Θεογνώστου( 72′ Κενανόπουλος) Χατζηλιάδης Στεργίου Πίττας Νικολαιδης  Φυτάνης (60΄Σαρόγλου) Ιγνατιάδης.

ΑΡΗΣ ΑΘΥΡΩΝ (Λεωνίδας Αμπιντιν): Αλευρούδης Μήντσος Γεωργιάδης(77’Πετζήκας)Ριζόπουλος Νέμτσας Δελιονάτης Μπαξξεβανίδηης Βέλκος Στράντζαλης   Μπάρκος(68΄’ Τσάφας) Λαφιώτης (89′ Αναστασιάδης)  Λογοθετίδης.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ