Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Παιχνίδι γκραν γκινιόλ στη Μηχανιώνα, φωνάζουν οι Πειρατές (Βίντεο)

Ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στη Ν. Μηχανιώνα, όπου ο τοπικός Ποσειδώνας πήρε ανέλπιστη νίκη με σκορ 3-2 επί της Θύελλας Σαρακηνών παρότι με την συμπλήρωση του 90λεπτου ήταν πίσω στο σκορ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους χάνοντας δυο-τρεις καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και λίγο πριν βγει το ημίχρονο πήραν κεφάλι στο σκορ, παγώνοντας τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη και λίγο μετά την έναρξη το γήπεδο πάγωσε περισσότερο αφού οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Η αναμέτρηση κυλούσε στα μέτρα τους, δεν κινδύνευαν ιδιαίτερα και τίποτα δεν προμύνηε αυτό που θα συνέβαινε στο τελευταίο 15λεπτο.

Η αποβολή του Ρώσση με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ και η μείωση του σκορ σε αυτή την φάση, έβαλε φωτιά στο παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι πίεσαν έντονα και ότι δεν πέτυχαν στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης το πέτυχαν στον έξτρα χρόνο, αρχικά ισοφαρίζοντας και στο 7’ των καθυστερήσεων (διαμαρτύρονται οι ηττημένοι για τα πολλά λεπτά που κρατήθηκαν), έφτασαν στην νίκη με πρωταγωνιστή τον πρώην άσο του Αλμωπού Ζώη Χαρίση.

Δείτε πως σημειώθηκαν τα γκολ:

Στο 40’ σέντρα από δεξιά πλασέ του Λαφαζανίδη από τη μικρή περιοχή και 0-1 για την Θύελλα.

Στο 53’ φοβερό μονοκόμματο σουτ του Θωμά Ε. έξω από την περιοχή και 0-2 για την Θύελλα.

Στο 75’ Ρώσσης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Το φάουλ εκτέλεσε ένα λεπτό αργότερα ο Χαρίσης και μείωσε σε 2-1 για τον Ποσειδώνα.

Στο 90’+2 φοβερή κεφαλιά του Γιαννούση στο «Γ» ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους.

Στο 90’+7’ δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Χαρίση έκανε το 3-2 για τον Ποσειδώνα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Ρηγόπουλος, Νησελίτης, Μπέκας (Ημαθίας) που ήταν καλοί σε γενικές γραμμές, με τους φιλοξενούμενους πάντως να εκφράζουν τα παράπονα τους και μέσω ανακοίνωσης, για την 9λεπτη καθυστέρηση που κρατήθηκε στο τέλος.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Σταυρίδης, Χατζηστογιάννης, Αναγνώστης, Τραχανάς (63’ Κακουλίδης), Λαγόντσος, Βασαΐτης, Χατζηβασιλειάδης, Δημητρακόπουλος (86’ Γιαννούσης), Κωνσταντίνου (46’ Ξανθόπουλος), Χαρίσης, Προσκυνητόπουλος.

ΘΥΕΛΛΑ (Λεωνίδας Μπίλης): Φιρινίδης, Κούμπους (74’ Μελίσσης), Ρώσσης, Πετρούσης, Θωμάς Ε., Γεωργίου, Κάρτζιος (46’ Κυζιρίδης), Ευφραιμίδης (63’ Κουλάφι), Λαφαζανίδης, Τσόρμπας, Μποζίνης (37’ Ουζούνης).