Β' ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

«Πέρασε» και από την Λεπτοκαρυά ο ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου (Φώτο – Βίντεο)

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές της έφυγε από τη Λεπτοκαρυά η ομάδα του ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου, καθώς επικράτησε του τοπικού Ατρόμητου με σκορ 0-3, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία της προς τον τίτλο και την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, αρχικά με τον Μάριο Βαρδαρέντση στο 5′ και στη συνέχεια με τον Παναγιώτη Αλμαλή στο 11′ να μην καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ και τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση με το σουτ του Δημήτρη Λαζαρίδη στο 25′ και να διαμαρτύρονται έντονα και για μία περίπτωση πέναλτι για χέρι εντός της μεγάλης περιοχής.

Η ομάδα του Χρήστου Μεσημερλή έχασε μοναδική φάση στο 44′ με τον Μάριο Βαρδαρέντση να μην μπορεί να σκοράρει προ κενού τέρματος, αλλά πέτυχε τελικά το γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν μετά από σέντρα του Μάριου Βαρδαρέντση, ο Παναγιώτης Αλμαλής βρέθηκε αμαρκάριστος και με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη μόλις στο 48′ η Δόξα διπλασίασε τα τέρματα της με τους δράστες του πρώτου τέρματος να αλλάζουν ρόλους με τον Παναγιώτη Αλμαλή να πασάρει και τον Μάριο Βαρδαρέντση να γράφει από κοντά το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος προσπάθησε να μπει και πάλι στον αγώνα με τον Χάρη Τουλγαρίδη να σημειώνει το γκολ με ωραίο πλασέ, αλλά ο 1ος βοηθός σήκωσε τη σημαία υποδεικνύοντας τον σε θέση οφσάιντ. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έπεσε με την μπάλα να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα ακόμα τέρμα στο 64ο λεπτό με τον Μάριο Βαρδαρέντση και πάλι να γράφει το 0-3 με ωραίο τελείωμα μετά από πάσα του Νίκου Τσάτσε, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι, με μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός την αποβολή του Λεωνίδα Κοϊμτζίδη από πλευράς γηπεδούχων στο 84ο λεπτό, με τους «Μαυραετούς» του Μαυροβουνίου να παίρνουν μία πολύ σημαντική νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα και τους γηπεδούχους να επικεντρώνονται πλέον στα επόμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος, Σίπκας Ι, Κουπαράνη.

Ατρόμητος Λεπτοκαρυάς (Φόρης Αλεξανδρίδης): Βασιλειάδης, Κοϊμτζίδης Λ, Τουλγαρίδης Α, Δημοσθένους, Λουκίδης, Αλουτζανίδης (51′ Μέτα), Τουλγαρίδης Θ, Κοϊμτζίδης Κ. (26′ Παπαδόπουλος), Χατζής (46′ Τοσουνίδης), Αλεξανδρίδης, Λαζαρίδης.

ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου (Χρήστος Μεσημερλής): Τζίγκας, Ανδρεάδης, Αποστολούδας, Ιωσηφίδης (61′ Τσάτσε), Παπαθανασιάδης Ν, Παλάνης (61′ Στεφάνου), Παπαηλία, Κότσια, Βαρδαρέντσης (72′ Αλεξιάδης), Αλμαλής (77′ Παπαθανασιάδης Ε.), Κουκούλης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Τα στιγμιότυπα του αγώνα είναι μία προσφορά από το Ηλεκτρολογείο Oχημάτων «Τοψίνογλου Η. Κων/νος» στα Γιαννιτσά.