Connect with us

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Οι 134 ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή στη Γ Εθνική και οι 8 εκκρεμότητες

Ολοκληρώθηκε χθες (31/7) η διαδικασία της πρώτης φάσης δηλώσεων συμμετοχής στο επερχόμενο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Θυμίζουμε πως λόγω του Covid-19, η ΕΠΟ προχώρησε αρκετές αλλαγές όσον αφορά τη διεξαγωγή της νέας σεζόν, ανεβάζοντας αρχικά τον αριθμό των συμμετεχόντων και αφετέρου κάνοντας δεκτή την εισήγηση της Επιτροπής Διοργανώσεων για την άνοδο και των τρίτων ομάδων των πρώτων κατηγοριών των ιδρυτριών Ενώσεων (Αθήνας, Πειραιά, Μακεδονίας), αλλά και των δεύτερων ομάδων των ΕΠΣ Λάρισας και Αχαΐας, οι οποίες είναι οι μεγαλύτερες πληθυσμιακά Ενώσεις.

Να σημειώσουμε επίσης πως το τελευταίο διάστημα έχουν προκύψει σημαντικά ζητήματα όσον αφορά την έξαρση του ιού, με αποτέλεσμα αρκετές ομάδες, ακόμη κι αν δήλωσαν συμμετοχή να αντιμετωπίζουν οικονομική δυσπραγία και είναι πιθανό να δηλώσουν συμμετοχή στα τοπικά πρωταθλήματα.

Όπως προκύπτει από την προκήρυξη οι ομάδες που δεν θα δηλώσουν συμμετοχή δύνανται να αντικατασταθούν από ομάδες της οικείας Ένωσης κατά βαθμολογική σειρά.

Αυτό σημαίνει πως οι δευτεραθλητές των Ενώσεων θα έχουν δικαίωμα να δηλώσουν συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έως την Τρίτη (4/8) και οι τρίτες κατά σειρά ομάδες στη βαθμολογία έως την Παρασκευή (7/8).

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του sportsup.gr οι ομάδες που δεν δήλωσαν συμμετοχή είναι (αλφαβητικά) :

1. ΑΟ Ανατολής
2. Απόλλων Μακρυχωρίου (αντικαταστάθηκε από την Αναγέννηση Καρδίτσας)
3. Δόξα Κάτω Καμήλας
4. Εθνικός Σιδηροκάστρου
5. Θιναλιακός
6. Θύαμις Καστρίου
7. Πανακρωτηριακός
8. ΠΑΣ Κιθαιρών Καπαρελλίου
9. Σκουφάς Κομποτίου

Ο μέχρι στιγμής χάρτης της Γ Εθνικής (με αστερίσκο οι ομάδες που δεν δήλωσαν και δύναται να αντικατασταθούν) :

ΕΠΣ Έβρου (2): Ένωση Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Διδυμότειχου
ΕΠΣ Θράκης (1): Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου
ΕΠΣ Ξάνθης (3): Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης, Αναγέννηση Θαλασσιάς
ΕΠΣ Δράμας (3): Πανδραμαϊκός, ΑΕ Αμπελοκήπων*
ΕΠΣ Καβάλας (3): Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου
ΕΠΣ Σερρών (1+2): Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας*, Εθνικός Σιδηροκάστρου*
ΕΠΣ Κιλκίς (1): Αναγέννηση Πλαγιάς
ΕΠΣ Μακεδονίας (7): Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδών Μηχανιώνας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης, Εθνικός Σoχού, ΠΑΟ Κουφαλίων, ΑΕ Ευόσμου
ΕΠΣ Χαλκιδικής (2): ΠΟ Νέας Καλλικράτειας, Αετός Βαρβάρας
ΕΠΣ Πέλλας (4): Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών, Εθνικός Γιαννιτσών
ΕΠΣ Ημαθίας (3): Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, Νίκη Αγκαθιάς, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας
ΕΠΣ Πιερίας (3): ΑΕ Καρίτσας, Δίας Δίου, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Φλώρινας (1): Ερμής Αμυνταίου
ΕΠΣ Καστοριάς (1): Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΕΠΣ Κοζάνης (2): Μακεδονικός Φούφα, ΦΣ Κοζάνη
ΕΠΣ Γρεβενών (1): Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης
ΕΠΣ Τρικάλων (2): ΑΣ Μετέωρα, ΠΟ Φήκης
ΕΠΣ Καρδίτσας (3): ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά, Αναγέννηση Καρδίτσας
ΕΠΣ Λάρισας (4): Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, ΠΟ Ελασσόνας
ΕΠΣ Θεσσαλίας (4): ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου, Δήμητρα Ευξεινούπολης
ΕΠΣ Ηπείρου (1+1): Θύελλα Κατσικάς, ΑΟ Ανατολής*
ΕΠΣ Θεσπρωτίας (1+1): Σούλι Παραμυθιάς, Θύαμις Καστρίου*
ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας (4): Τηλυκράτης, Αχέρων Καναλακίου, ΠΑΣ Πρέβεζα, ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου
ΕΠΣ Άρτας (1+1): Αναγέννηση Άρτας, Σκούφας Κομποτίου*
ΕΠΣ Κέρκυρας (2+1): ΑΕ Λευκίμμης, ΟΦ Αγίου Ματθαίου, Θιναλιακός
ΕΠΣ Φθιώτιδας (2): ΑΠΟ Αταλάντη, Οπούντιος Μαρτίνου
ΕΠΣ Εύβοιας (2): ΑΟ Νέας Αρτάκης, Ηρακλής Ψαχνών
ΕΠΣ Φωκίδας (1): Φωκικός
ΕΠΣ Ευρυτανίας (1): ΑΠΟΚ Βελούχι
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (3): ΑΕ Μεσολογγίου, Ναυπακτιακός Αστέρας, Αμβρακικός Λουτρού
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης (1): Παλληξουριακός
ΕΠΣ Βοιωτίας (2+1): ΑΟ Υπάτου, Αμβρυσσέας Διστόμου, Κιθαιρών Καπαρελλίου*
ΕΠΣ Αθηνών (6): Φωστήρας, ΑΕ Κηφισιάς, Άγιος Ιερόθεος, Χαραυγιακός, ΠΑΟ Ρουφ, ΓΣ Ηλιούπολης
ΕΠΣ Πειραιά (6): ΑΕ Μοσχάτου, Εθνικός, ΑΠΟ Κερατσίνι, Προοδευτική, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς
ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής (5): ΓΣ Μαρκό, Αήττητος Σπάτων, Θύελλα Ραφήνας, Παλληνιακός, Αστέρας Βάρης
ΕΠΣ Δυτικής Αττικής (2): Ακράτητος, Πανελευσινιακός
ΕΠΣ Κορινθίας (1): Ατρόμητος Χιλιομοδίου
ΕΠΣ Αχαΐας (4): Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Παναιγιάλειος, Αχαϊκή
ΕΠΣ Αργολίδας (3): Ναύπλιο 2017, ΑΕ Ερμιονίδας, Κορωνίδα Κοιλάδας
ΕΠΣ Αρκαδίας (2): Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς
ΕΠΣ Ηλείας (2): ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης
ΕΠΣ Μεσσηνίας (2): ΑΟ Διαβολιτσίου, Πάμισος Μεσσήνης
ΕΠΣ Λακωνίας (3): ΠΣ Σπάρτη, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας
ΕΠΣ Δωδεκανήσου (1): ΑΕ Πυλίου
ΕΠΣ Σάμου (1): ΑΨΕΣ Πυθαγόρας
ΕΠΣ Κυκλάδων (3): ΑΣ Σαντορίνη 2020, Άνω Μερά, Πανναξιακός
ΕΠΣ Λέσβου (2): Αιολικός, Αετός Λουτρών
ΕΠΣ Χίου (1): Μικρασιατική Χίου
ΕΠΣ Ζακύνθου (3): Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβή, Εθνικός Σκουλικάδου
ΕΠΣ Χανίων (3+1): ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, ΑΟ Παλαιόχωρας, Πανακρωτηριακός*
ΕΠΣ Ρεθύμνου (3): Ρεθυμνιακός, Αστέρας Ρεθύμνου, Άρης Ρεθύμνου
ΕΠΣ Ηρακλείου (6): Γιούχτας, Ηρόδοτος, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, ΑΟ Δαμάστα, Αλμυρός Γαζίου
ΕΠΣ Λασιθίου (3): ΑΟ Αγίους Νιικολάου ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας

Κάντε κλικ για να σχολιάσετε

Απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Spot Team

Περισσότερα Άρθρα Γ' ΕΘΝΙΚΗ

error: Content is protected !!