Νικηφόρα πρεμιέρα οι «Μαυραετοί» (Φώτο)

Τη νίκη με σκορ 2-0 πήρε η ομάδα της Δόξας Μελισσίου με αντίπαλο την Αναγέννηση Δωροθέας μπαίνοντας με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας, μία νίκη η οποία ήρθε πολύ πιο εύκολα, από όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά το γύρισμα του Γιάννη Πισμισάκη, ο Νίκος Γεωργιάς με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0. Οι Μαυραετοί συνέχιζαν να πιέζουν και στο 21′ ήρθε το 2ο τέρμα με τον Χρήστο Κυζιρίδη να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ γράφοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν έναν παθητικό ρόλο και να μην δημιουργούν κάποια αξιόλογη φάση στο 1ο ημίχρονο και να διαμαρτύρονται ελαφρώς για χέρι στην προσπάθεια του σκόρερ να κοντρολάρει στο 2ο τέρμα, με τον διαιτητή να είναι κοντά στην φάση και να δείχνει γκολ.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση μπήκε αλλαγμένη προς το καλύτερο και έχασε πολύ μεγάλη φάση να μπει στο παιχνίδι, όταν ο Γιώργος Κόγιος στάθηκε άτυχος στο 54′, καθώς το φάουλ που εκτέλεσε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Γιάννη Γυριχίδη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών με κύριους εκφραστές τους Κυζιρίδη, Πισμισάκη και Σαρρή να μην μπορούν να πετύχουν ένα 3ο τέρμα παρά τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, με την τελευταία πολύ μεγάλη φάση να ανήκει κι αυτή στους γηπεδούχους όταν ο Μάριος Τζάτζης στο 88′ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από πλεονεκτική θέση κι έτσι το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι και το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μιχαηλίδης, Κεσίσογλου Γ, Μανωλάκης.

Δόξα Μελισσίου (Γιάννης Γυριχίδης): Γεωργιάδης, Κοκκινίδης (88′ Θεοδωρούδης), Κυργερίδης, Τζάτζης, Ξανθόπουλος, Γεωργιάς, Ζούζουλας (67′ Σαρρής), Πισμισάκης, Κυζιρίδης (86′ Ασλανίδης), Μητρέντσης (60′ Τσάλμας), Λιτοβολής.

Αναγέννηση Δωροθέας (Γιώργος Μπογδάνης): Κοντόπουλος, Αδέμης, Νικολαΐδης Ι. (46′ Γκιώσης), Κουρουκαφόπουλος, Σαμαράς, Πέικος, Μανογλής (67′ Γρηγοριάδης), Σταματιάδης (63′ Νούσης), Φουντουκίδης, Κόγιος, Νεραντζόγλου (57′ Νικολαΐδης Κ.).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου