Νικηφόρα πρεμιέρα οι “Μαυραετοί” στο κύπελλο (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Νικηφόρα πρεμιέρα οι “Μαυραετοί” στο κύπελλο (Φώτο)

Τη νίκη με σκορ 4-0 πήρε η ομάδα του ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου με αντίπαλο τον ΠΑΣ Σκύδρα για τον 2ο όμιλο του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας στο γήπεδο της Καλής (λόγω τιμωρίας της έδρας των γηπεδούχων), πετυχαίνοντας παράλληλα και την πρώτη επίσημη νίκη της σεζόν.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, χωρίς πολλές φάσεις με τις δύο ομάδες να δείχνουν νευρικότητα και να έχουν από μία καλή στιγμή με τον Μάριο Γάτσο αρχικά στο 7′ για τους φιλοξενούμενους όταν σε τετ α τετ νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ και για τους γηπεδούχους στο 36′ με τον Νίκο Τσάτσε σε δικό του τετ α τετ να μην βρίσκει στόχο.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες χωρίς τέρματα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Δόξα βρήκε δύο γκολ στα 2 τελευταία λεπτά, αρχικά στο 43′ με τον Αντώνη Ανδρεάδη να πλασάρει σε κενό τέρμα αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα μετά από πάσα του Γιώργου Κουκούλη και στο 45′ με τον Μάριο Βαρδαρέντση να εκμεταλλεύεται την πολύ ωραία ασίστ του Χρήστου Παλάνη και να πλασάρει για το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι “Μαυραετοί” μπήκαν εξίσου δυνατά και τριπλασίασαν τα τέρματά τους και πάλι με τον Μάριο Βαρδαρέντση στο 52′ να πραγματοποιεί εξαιρετική ενέργεια και να σκοράρει. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο με την ομάδα του ΠΑΣ να έχει δύο πολύ καλές φάσεις αρχικά με τον Στοϊκάκη στο 62′ και τους αντίπαλους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή το πλασέ του και με τον Θόδωρο Καραφουλίδη στο 82′ όταν με σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 83′ μετά από ασίστ του Νίκου Τσάτσε, ο Παναγιώτης Αλμαλής πλάσαρε υποδειγματικά για το 4-0 του ΦΕΣ, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ. κ. Κατεριάδη, Κουπαράνη, Σηπάκη.

ΦΕΣ Δόξα Μαυροβουνίου (Χρήστος Μεσημερλής): Σαμπίδης, Καραμπουγιούκης, Παπαηλία, Παπαθανασιάδης Ν, Κουκούλης (75′ Γάκης Χ.), Ανδρεάδης (75′ Παπαθανασιάδης Ε.), Αποστολούδας, Παλάνης, Βαρδαρέντσης (58′ Μπούσι Ε.), Τσάτσε, Αλμαλής.

ΠΑΣ Σκύδρα (Κώστας Μποζίδης): Κωστελίδης, Φαντίδης Ν (46′ Γαργάλας), Παπαδόπουλος, Φαντίδης Σ (68′ Κοκινόρης), Λεκάκης, Νόσης, Ανδρεάδης Ε (52′ Αλεξανδρίδης), Καραφουλίδης, Γάτσος (46′ Ευαγγελίδης), Στοϊκάκης, Γεωργίου.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου