Νίκη με ανατροπή στην πρεμιέρα ο Μ. Αλέξανδρος στο ντέρμπι της Πέλλας (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Νίκη με ανατροπή στην πρεμιέρα ο Μ. Αλέξανδρος στο ντέρμπι της Πέλλας (Φώτο – Βίντεο)

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που τα είχε όλα, γκολ, ανατροπή στο σκορ, κόκκινες κάρτες, πέναλτι, έγινε στο γήπεδο της Πέλλας, ανάμεσα στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και τη Δόξα Μελισσίου, με τελικούς νικητές του γηπεδούχους με σκορ 2-1.

Το παιχνίδι όπως προείπαμε ήταν εντυπωσιακό με τις δύο ομάδες να δείχνουν από την 1η κιόλας αγωνιστική τη δυναμική τους, δικαιολογώντας τον τίτλο του φαβορί και τον ρυθμό του παιχνιδιού να είναι εξαιρετικά γρήγορος. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη καλή στιγμή του ματς, έχοντας στη συνέχεια και δοκάρι, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσα στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν να αγωνίζονται με τον ίδιο ζήλο, με τον Μ. Αλέξανδρο να ανατρέπει το σκορ από τα 11 βήματα και στη συνέχεια το ματς να γίνεται κυριολεκτικά ροντέο με εκατέρωθεν σημαντικές χαμένες ευκαιρίες, αποβολές και χαμένο πέναλτι στο φινάλε. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε νικήτρια την ομάδα του Γιάννη Χαρπίδη και σίγουρα άφησε ικανοποιημένους όσους μπόρεσαν να παρακολουθήσουν τον συγκεκριμένο αγώνα από πλευράς θεάματος.

Φάσεις και γκολ:

3′ Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Παντελή Χωραφά, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ στην απέναντι γωνία γράφει το 0-1.

23′ Εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Ζούζουλα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

32′ Σουτ από πολύ καλή θέση του Σάββα Σαμαρά, η μπάλα λίγο άουτ.

41′ Πλασέ του Μιχάλη Γκότση, απόκρουσε ο Θόδωρος Καμπαλής.

44′ Εκτέλεση φάουλ από τον Χρήστο Πρέτσι, γυριστό σουτ του Μαρίνου Τανταλίδη και 1-1.

54′ Πέναλτι για τον Μ. Αλέξανδρο το οποίο κέρδισε ο Δημήτρης Λιτοβολής, ο Μαρίνος Τανταλίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση και ευστοχεί για το 2-1.

62′ Από θέση τετ α τετ ο Τάσος Μπρατσούδης, νικιέται από τον Νίκο Δεληχατζή.

63′ Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα Μελισσίου, πάσα πάρε βάλε του Γιάννη Πισμισάκη, προ κενού τέρματος ο Παντελής Χωραφάς, πλάσαρε άουτ.

75′ Αποβολή του Ηλία Πλιόγκα με 2η κίτρινη κάρτα.

81′ Δυνατό σουτ του Γιάννη Πισμισάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο πολύπειρος Θόδωρος Καμπαλής, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

86′ Τετ α τετ ο Δημήτρης Γάκης και πάλι ο Νίκος Δεληχατζής σώζει την ομάδα του.

90′ Νέα αποβολή για τον Μ. Αλέξανδρο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Γάκη, με 9 παίκτες οι γηπεδούχοι.

91′ Αποβολή και για την ομάδα της Δόξα Μελισσίου, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάριο Τζάτζη.

95′ Μοναδικό τετ α τετ του Τάσου Μπρατσούδη, οποίος ανατρέπεται από τον γκολκίπερ των Μαυραετών, την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Μαρίνος Τανταλίδης, την φορά αυτή όμως νικήθηκε από τον Νίκο Δεληχατζή και παρέμεινε το 2-1.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Γιουματζίδης, Σίπκας Ι, Τσαλκάνης.

Μ. Αλέξανδρος Πέλλας (Γιάννης Χαρπίδης): Καμπαλής, Καρατζιάς, Πρέτσι, Σιδέρης, Πλιόγκας, Τανταλίδης, Γάκης, Πολυχρονόπουλος, Σαμαράς (76′ Καμπούρης), Μπρατσούδης, Λιτοβολής (63′ Βουδούρης (88′ Λυσίτσας)).

Δόξα Μελισσίου (Γιάννης Γυριχίδης): Δεληχατζής, Θεοδωρούδης (85′ Βασιλειάδης), Ξανθόπουλος (88′ Σαρρής), Βερβελές, Τζάτζης, Λιτοβολής (40′ Σερέτης), Δουλκερίδης, Χωραφάς, Ζούζουλας, Γκότσης, Πισμισάκης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου