Α 2ος όμιλος

Νίκησε την ΑΕΚ και έκλεισε θέση στα Play Off ο Φίλιππος (Φώτο)

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Σταυροδρομίου, με αντίπαλο την πρωταθλήτρια ΑΕΚ Καρυώτισσας την οποία κέρδισε με 3-1, καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα Play Off για την άνοδο στην Α1 κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με αρκετές φάσεις και γρήγορο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι στο 5′ με τον Μιχάλη Γκότση και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν τις ευκαιρίες στο 12′ με διπλή χαμένη ευκαιρία από τον Άγγελο Σκαπέρδα. Ο έμπειρος φορ όμως δύο λεπτά αργότερα βρήκε στόχο και μετά από πάσα του Κουκούδα με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0. Η ομάδα του Κώστα Χαρμάνα προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε στο 16′ με σουτ του Γιώργου Μπάρμπα και στο 28′ με τον Τσερρίκου με πολύ όμορφο σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκών και πέρασε άουτ.

Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο 35ο λεπτό όταν μετά από εξαιρετική πάσα στον χώρο του Γιώργου Μπάρμπα, ο Δεβετζής σέρβιρε στον Μιχάλη Γκότση κι αυτός δεν αστόχησε στο τετ α τετ για το 1-1, σκορ με το οποίο έληξε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Όσο περνούσε η ώρα ο Φίλιππος και με την πίεση του αποτελέσματος, ρίσκαρε ανεβάζοντας τις γραμμές του και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 70′, όταν μετά από εξαιρετικό τακουνάκι του Άγγελου Σκαπέρδα, ο Μαζέλιου (Κάτσε) βγήκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε ιδανικά για το 2-1. Ο οριστικός επίλογος του παιχνιδιού γράφτηκε στο 74′, καθώς ο νεαρός τερματοφύλακας Δεληδιαμαντής δεν υπολόγισε σωστά τη σέντρα του Κουκούδα και έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 3-1.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Βαμβακάς Φ, Κεσίσογλου Κ, Κουκούλης Σ.

Φίλιππος Σταυροδρομίου (Αλέξανδρος Κουτίδης): Τύπος, Γραμματικόπουλος, Τσεκρέζι Γ. (46′ Θεοδώρου Π.), Αράπι, Τσιρακίδης, Κουκούδας, Σκαπέρδας, Βοτάρης, Περντρέτσα (39′ Θεοδώρου Α.), Παπαδόπουλος (57′ Μαζέλιου), Σκορντίλεβα (88′ Τσεκρέζι Κ.).

ΑΕΚ Καρυώτισσας (Κώστας Χαρμάνας): Δεληδιαμαντής, Μερτζάνης, Δεβετζής, Βελισκάκης (67′ Γιόντης), Ειρηνάκης, Βερβελές, Μπάρμπας, Ρασκάκης (57′ Βακιρτζής), Τσερρίκου (30′ Καρακάσογλου), Γεωργιάδης (44′ Σωτηριάδης), Γκότσης.

Ρεπορτάζ: Κυριάκος Παπαντωνίου