Μοιρασιά στον Αξό, για… Νίκη και Δόξα (Φώτο)

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν στο γήπεδο του Αξού η τοπική Νίκη με την Δόξα Μανδάλου, σε ένα παιχνίδι με αρκετούς θεατές και αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον έμπειρο φορ Χρήστο Καραγιάννη, μετά από ασίστ του Δημήτρη Χατζηχρήστου με ιδανικό τελείωμα να γράφει το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 5ο λεπτό ο Γιάννης Πολατίδης ισοφάρισε σε 1-1 από την άσπρη βούλα, με το κερδισμένο πέναλτι του Χρήστου Μουρατίδη.

Στο 22′ ο Γιάννης Αναστασιάδης δεν κατάφερε να σκοράρει από θέση τετ α τετ, όπως και ο Αλμπάνης στο 25′ για τη Νίκη. Στο 30′ νέο πέναλτι για τους γηπεδούχους με τον Γιάννη Πολατίδη αυτή την φορά να στέλνει την μπάλα άουτ και να μην καταφέρνει να βάλει μπροστά την ομάδα του, όπως και στην φάση του 40ου λεπτού όπου ο ίδιος σε κενό τέρμα μετά από λάθος του γκολκίπερ των «Μαυραετών» δεν σημάδεψε σωστά. Στην τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Χρήστου Καραγιάννη, με τον ρέφερι να δίνει θέατρο.

Στην επανάληψη η Δόξα ήταν καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες με το μέρος της, αρχικά στο 53′ με την κεφαλιά του Τάσου Τσελεπή να περνάει μόλις άουτ και 3 λεπτά αργότερα με τον αρχηγό Γιάννη Αναστασιάδη να μην μπορεί να σκοράρει σε νέο τετ α τετ.

Στο 74′ νέα κεφαλιά του Τάσου Τσελεπή η μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι της εστίας της Νίκης, με τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Γιάννη Πολατίδη να μην καταφέρνει να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ με σουτ μέσα από την περιοχή και τελικά να παραμένει το 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Αποβλήθηκαν αμφότεροι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73′ ο Κωνσταντινίδης της Νίκης Αξού και στο 82′ ο Μαυρομάτης της Δόξας Μανδάλου.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Ραμπούσης, Ζιώγλης, Βαμβακάς Κ.

Νίκη Αξού (Κώστας Μαυροβουνιώτης): Γιαβάσης, Σταυρακάκης (70′ Λυσίτσας), Κωνσταντίνου, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος, Ξενίδης, Μαραντίδης, Αλμπάνης (86′ Γεροντίδης), Τερζής ( 78′ Κεχαγιόγλου), Μουρατίδης (90′ Μπακαλόγλου), Πολατίδης.

Δόξα Μανδάλου (Νίκος Αντωνάς): Σαββίδης Αθ, Τζούρτζος, Τσελεπής, Μαυρομάτης, Σαββίδης, Καμπάνης, Χατζηχρήστος, Μπουρνάζης (25′ Κουτρούμπαλος), Τσουλχάι, Καραγιάννης, Αναστασιάδης (78′ Στεργίου).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου