Α 1ος όμιλος

Μοιρασιά στην Καλή για Νίκη και ΠΑΣ (Φώτο – Βίντεο)

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με 4 τέρματα, δύο για κάθε ομάδα, ευκαιρίες και καλό ρυθμό έγινε στο γήπεδο της Καλής, με την τοπική Νίκη να αναδεικνύεται ισόπαλη με σκορ 2-2 με αντίπαλο τον ΠΑΣ Σκύδρα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες έδειχναν κάπως νωθρές προσπαθώντας να βρουν τα πατήματα τους με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι στο 15′ με σουτ του Γιώργου Θεοδωρίδη και τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 18′, όταν μετά από κάθετη πάσα του Γιάννη Αναστασιάδη, ο Κωνσταντίνος Κουτσάκης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με όμορφο πλασέ έγραψε το 1-0, αφιερώνοντας το τέρμα στον πατέρα του που βρισκόταν στην κερκίδα. Η απάντηση του ΠΑΣ ήταν άμεση και δύο λεπτά αργότερα ο εξαιρετικός σήμερα Μάριος Γάτσος με ατομική ενέργεια και πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έφερε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά το κοντινό πλασέ του Δημήτρη Πίττα, έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ Τάσος Παπαδόπουλος, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η ομάδα του Ματθαίου Παπαϊωάννου βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση και ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με πλασέ από πλάγια θέση έγραψε το 1-2 στο 35′, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 55′ να διευρύνει το προβάδισμα του με κεφαλιά του Θόδωρου Καραφουλίδη και δύο λεπτά αργότερα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μιχάλη Δημητριάδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από εκείνο το σημείο και μετά η Νίκη παρότι με 10 ποδοσφαιριστές πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και είχε την κατοχή με το μέρος της, σκόραρε στο 67′ με τον Γιάννη Αναστασιάδη, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ και απείλησε στο 70′ με σουτ του Δημήτρη Πίττα.

Στο 73′ η αριθμητική ανισορροπία αποκαταστάθηκε όταν ο Σοφοκλής Φαντίδης ανέτρεψε τον Άκη Κατηριάδη, με τον ρέφερι να δίνει το πέναλτι και να αποβάλει το νεαρό αμυντικό με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λευτέρης Πληκαδίτης γράφοντας το 2-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, παρά τις όποιες προσπάθειες των δύο ομάδων για να πετύχουν κάποιο τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Αργυρός, Τετραγώνης, Μανωλάκης.

Νίκη Καλής (Νίκος Τσιρογιάννης): Χατζηνικολάου, Σαρίδης, Πληκαδίτης, Γιακαμόζης, Σταυρίδης, Πίττας, Κουτσάκης, Αγγελάκης (40′ Δημητριάδης), Κατηριάδης Γ. (46′ Ανδρίτσος), Αναστασιάδης, Τζιότζιος (46′ Κατηριάδης Α.).

ΠΑΣ Σκύδρα (Ματθαίος Παπαϊωάννου): Παπαδόπουλος Α, Γαργάλας, Φαντίδης Ν, Παπαδόπουλος Ι, Φαντίδης Σ, Νόσης, Θεοδωρίδης, Καραφουλίδης (71′ Κουντουράς), Παπαδόπουλος Δ, Γάτσος, Γεωργίου (71′ Ταρπάνης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Τα στιγμιότυπα του αγώνα είναι μία προσφορά από την «Βοοτροφία Γιακαμόζη»