Α 2ος όμιλος

Με ολική ανατροπή πήρε τη νίκη η Σκύδρα (Φώτο)

Έναν πολύ ωραίο και δυνατό αγώνα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Σκύδρας το απόγευμα του Σαββάτου όπου ο τοπικός ΠΑΣ αντιμετώπιζε τους Δικεφάλους του ΠΑΟΚ Αραβησσού.

Αν και ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους αφού έμειναν πίσω στο σκορ νωρίς και δείχνοντας μια αδικαιολόγητη νωθρότητα στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη επέστρεψαν δείχνοντας τελείως διαφορετικό πρόσωπο και παίζοντας πιο σοβαρά και οργανωμένα κατάφεραν και ισοφάρισαν και μάλιστα πήραν και το πολύτιμο αποτέλεσμα της νίκης.

Στον αντίποδα τώρα οι Δικέφαλοι του Σίμου Προδρομίδη που παρατάχτηκαν με αρκετές ελλείψεις με βασικότερη αυτή του τερματοφύλακα τους Καρανθίμου τους κόστισε αρκετά αφού στον άσσο αναγκάστηκαν να χρησιμοποιήσουν το σέντερ φορ τους Μάριο Νικολαΐδη που στα τελευταία μάλιστα λεπτά αποβλήθηκε αντικρίζοντας και την κόκκινη κάρτα δίνοντας τα γάντια στον Δημήτρη Τάντη. Παρ’ όλα αυτά κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος χάνοντας πολλές ευκαιρίες μία εκ των οποίων μετέτρεψαν και σε γκολ στο 27′ με τον συνήθη ύποπτο νεαρό Στεργίου να πετυχαίνει το 0-1.

Το κυρίως μέρος του αγώνα παίχτηκε στο δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο 50΄με άψογη απευθείας εκτέλεση φάουλ από το κέντρο του σπεσιαλίστα του είδους Θόδωρο Καραφουλίδη .

Στο 60΄σε παρόμοια φάση σε φάουλ του Καραφουλίδη κεφαλιά του Ουράν τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Αραβησσού.

Στο 68′ μια ανατροπή του Γάτσου από τον Τάντη εντός περιοχής φάση για την οποία ελέγχεται ο διαιτητής. και διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι.

Στο 78′ ο νεαρός ταχύτατος επιθετικός Νίκος Φαντίδης που με την είσοδο του στον αγώνα ανέβασε την επίθεση της ομάδος με εξαιρετικό μακρινό σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ διαμορφώνοντας και το τελικό 2-1 .Στο 80′ σε φάουλ του Νικολαΐδη πάνω στον Φαντίδη ο διαιτητής του δείχνει την κόκκινη κάρτα και την θέση του τερματοφύλακα παίρνει ο Δημήτρης Τάντης .

Η διαιτησία του αγώνα ήταν των Σιδηρόπουλο,Τετράγωνη, Σηπάκη.

ΠΑΣ ΣΚΥΔΡΑ Χατζηνικολάου Γάτσος Ουράν Παπαιωάννου Γραμματόπουλος(52′ Φαντίδης Ν) Χαραλαμπίδης Καραφουλίδης Χατζηγεωργίου(5′ λ.τ Κουντουράς) Ιγκλις (71΄Παπαδόπουλος) Στοικάκης(53 Κουκούλης) Αλμπάμνης

ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ Νικολαίδης Ιγνατιάδης Τάντης Γρηγοράκης(60′ Καρπάς) Αμπράζης Χατζηλιάδης Στεργίου(58′ λτ Χατζηαλεξιάδης) Πίττας Σαρόγλου(70′ Λέντζος) Ζαχαριάδης Φυτανής( 53′ Γιαλίδης)