Με ένταση το ντέρμπι -Μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας(Φώτο-Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Με ένταση το ντέρμπι -Μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας(Φώτο-Βίντεο)

ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ – Μ.ΑΛ.ΠΕΛΛΑΣ 1-1
Η ομάδα του Μ.Αλ.Πέλλας τσίμπησε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην μέχρι τώρα αλώβητη έδρα του Μαυροβουνίου σταματώντας το σερί των νικών που είχε μέχρι τώρα. Στο παιχνίδι επικράτησε ο  νόμος του ποδοσφαίρου που λέει πως όταν δεν βάζεις το γκολ τότε πολύ γρήγορα το δέχεσαι. Ετσι έγινε και σ αυτήν την περίπτωση για την ταξιαρχία των Προδρομμίδη-Τσάτση που είχαν σωρεία ευκαιριών στα καρέ των αντιπάλων χωρίς όμως να καταφέρνουν να πετύχουν το τέρμα. Οι παίκτες του Κώστα Μαυροβουνιώτη εκμεταλεύτηκαν τη ευκαιρία αυτή και λίγο πριν την εκπνοή του α ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ σε μια φάση που πυροκρότησε την ήδη τεταμένη ατμόσφαιρα αφού το γκολ προήλθε από την υπόδειξη φάουλ του διαιτητή Ατζαμιδάκη ενώ ο επόπτης Καραγιάννης είχε υποδείξει νωρίτερα οφ σαιτ. Το  φάουλ εκτέλεστηκε και επετεύχθη το τέρμα των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να υπάρξουν οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Στην διακοπή του ημιχρόνου έφτασε και  αστυνομική δύναμη μετά την ειδοποίηση του διαιτητή ώστε να αποφευχθούν περισσότερα επεισόδια.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βγήκαν περισσότερο αποφασισμένοι και με αλλαγές στο ρόστερ   ισοφάρισαν σχετικά νωρίς χωρίς όμως να μπορέσουν να γυρίσουν τελικά το σκορ υπέρ τους αφού η αστοχία τους συνεχίστηκε μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η διαιτησία του αγώνα άγχωσε περισσότερο τους παίκτες με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι τεταμένη μέχρι και το τέλος. Να αναφέρουμε οτι ο διαιτητής απέβαλε από τον αγωνιστικό χώρο κια τον τεχνικό του Μαυροβουνίου Γιώργο Τσάτση για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση του.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ”
Στο 5′ κεφαλιά του Καρυπίδη τράνταξε το δοκάρι του Μανίκου που στην συνέχεια μάζεψε την μπάλα σώζοντας τα δίχτυα του.
Στο 35′ Μοναδική ευκαιρία που ξεκίνησε με καταπληκτική ενέργεια του Γιαουτζή και συνέχισε με έξοχη ατομική ενέργεια του Σιδέρη για να γίνει ο Νάτσης τελικός αποδέκτης της μπάλας που από πλεονεκτική θέση άργησε να σουτάρει χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει.
Στο 38′ κεφαλιά του Καρυπίδη μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι .
Στο 42′ κεφαλιά του Καπουσούζη μετά απο εκτέλεση φάουλ του Γάτσου μόλις άουτ.
Στο 44′ ο Ρέκκος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια ανοίγοντας το σκορ 0-1. στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της.
Στο 53′ ο Γιαουτζής με εκπληκτικό γυριστό κεραυνό σουτ από το ύψος της περιοχής μετά από σέντρα του Μπουρνάζη καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Στο 90′ ο Γκότσης έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντά να πλασάρει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σύγχυση στην μικρή περιοχή του Μανίκου.
Η διαιτησία του αγώνα ήταν των Ατζαμιδάκη,Πίλτση,Καραγιάννη.
ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ(Προδρομμίδης-Τσάτσης)Καμπαλής Καπουσούζης  Καρυπιδης Ιωαννίδης ΓΓιαουτζής Γάτσος Σιδέρης Κατιρτζόγλου( 58′ Ζαχαριάδης) Ουζούνης(65′ Γκότσης)Νάτσης(50′ Μπουρνάζης)Shera. Reis
Μ.ΑΛ.ΠΕΛΛΑΣ (Μαυροβουνιώτης Κώστας) Μανίκας Σταυρακάκης Πλιόγκας Βασιλακογλου Αβραάμ Σιταράς(90′ Ζούζουλας) Μπουράκης Γουστέρης (55 Κατσαμακτσής) Μπρατσούδης (80′ Σιαματάς) Ρέκος Τοπαλής