ΑΡΗΣ ΛΙΠΑΡΟΥ -ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΝΕΟΛ.ΚΡ.ΒΡΥΣΗΣ 3-1(Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 2ος όμιλος

ΑΡΗΣ ΛΙΠΑΡΟΥ -ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΝΕΟΛ.ΚΡ.ΒΡΥΣΗΣ 3-1(Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα)

Μίλησε η εμπειρία.
Δεν ήταν τόσο εύκολη υπόθεση όσο φανερώνει το σκορ για την ομάδα του Λιπαρού ο αγώνας με την νεανική ομάδα της Ποντιακής Νεολαίας αφού οι νεαροί παίκτες του  Δημήτρη Βοτάρη πάλεψαν  δυνατά μέχρι και το τελευταίο λεπτό απέναντι στους έμπειρους παίκτες των γηπεδούχων αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις.Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στις τελικές ευκαιρίες αφού πολλές ήταν και οι ευκαιρίες τους που δεν μετατράπηκαν σε γκολ.Αρκετός ήταν ο κόσμος που παρακολούθησε το παιχνίδι  αφού ο πρόεδρος της ομάδος Ismael Genc έχει υψηλούς στόχους για το μέλλον της και ήδη προετοιμάζει το έδαφος .
ΤΟ ΦΙΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στο 5′ ο Νίκος Τόπκας έχασε μοναδικό τετ α τετ που απέκρουσε ο νεαρός πορτιέρο Τύπος.
Στο 10′ σε ανατροπή του Μάριου Βαρδαρέντση  από τον Μέμο ο διαιτητής Ατζαμιδάκης υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι το οποίο και εκτελεί εύστοχα ο δεινός σκόρερ Χρήστος Παλάνης ανοίγοντας σκορ 1-0 για τους γηπεδούχους.
Στο 20′ με άψογη επιθετική συνεργασία Βαρδαρέντσης και Τόπκας φτάνουν στα καρέ των αντιπάλων και με ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ ο φορμαρισμένος Νίκος Τόπκας ζευγαρώνει τα τέρματα της ομάδος του 2-0 σκορ.
Στο 33′  άψογη εκτέλεση φάουλ του Παλάνη η μπάλα πάει μόλις άουτ.
Στο 39′ ο σκόρερ της ποντιακής Νεολαίας Γιώργος Γάτσος μειώνει σε 2-1 με μακρινό σουτ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι ρυθμοί του παιχνιδιού ανέβηκαν περισσότερο με τους δύο αντιπάλους να πιέζουν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν με 10 παίκτες αφού στο 70′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νίκος Τόπκας για σκληρό μαρκάρισμα,ενώ νωρίτερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα σουτ του Μαγγανάρη οτι η μπάλα είχε περάσει απο την γραμμή.
Στο 83′ μακρινό σουτ του Ελευθεριάδη η μπάλα πάει μόλις άουτ.
Στο 85′ ο Γκίλης χάνει μοναδική ευκαιρία μέσα από την μικρή περιοχή όταν το σουτ που πιάνει στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
Στο 88′ ο Χρήστος Παλάνης δίνει το τέλος και τη νίκη στην ομάδα του όταν με μακρινό σουτ γράφει το τελικό σκορ του αγώνα 3-1
Η διαιτησία  του αγώνα ήταν των Ατζαμιδάκη,Κόλλιο,Σαπουντζή χωρίς λάθη.
ΑΡΗΣ ΛΙΠΑΡΟΥ:(Φώτης Σύρμαλης) Τιάπας Μηνάς Πασχώνης Ιωαννίδης Γκιόντσης Debrova Μανδάλης Μαγγανάρης(83′ Δημόπουλος) Παλάνης (89′ Ιωαννίδης Νίκος) Βαρδαρέντσης  (88’Ασάρβελης)Τόπκας.
ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ΚΡ.ΒΡΥΣΗ: (Δημήτρης Βοτάρης) Τύπος Κιζιρίδης Μπούσος Μέμα(39′ Ελευθερίου) Γκίλης Ελευθεριάδης Γκόγκος (50′ Ελευθερίου) Ξανθόπουλος Ασλανίδης  (65′ Παπαχρήστου) Μαρκοδούνης Γάτσος( 89′ Κωστόπουλος)
Επιμέλεια : ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ