Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – Θύελλα Σαρακηνών 2-1 (Βίντεο)

Πήρε τη νίκη που επιζητούσε διακαώς ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, επικρατώντας 2-1 στο γήπεδό του της Θύελλας Σαρακηνών.

Πρόσωπο του αγώνα ο φορ Αντώνης Παρσόπουλος, που με δύο δικά του γκολ καθάρισε ένα αρκετά κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι για την ομάδα του. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Δημήτρη Πρίντζιου στρογγυλοκάθισε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας ξεπερνώντας τον σημερινό της αντίπαλο, ενώ παράλληλα πήρε διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Θύελλα Σαρακηνών απέδειξε και σήμερα ότι πρόκειται για ένα ισχυρό και καλοδουλεμένο σύνολο, που εάν συνεχίσει με εμφανίσεις ανάλογες της σημερινής, δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα παραμονής.

Στο 27΄ τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Θωμάς Γ. έβαλε άγαρμπα την προβολή γκρεμίζοντας τον Ελευθεριάδη που προσπάθησε να σουτάρει μέσα από την περιοχή. Ο Αντώνης Παρσόπουλος εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα στο 28΄, γράφοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Τρία λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα πέτυχαν και δεύτερο γκολ, παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα νίκης. Στο 31΄ ο Παρσόπουλος ξαναχτύπησε, όταν ο Καπετάνος έκλεψε από τον Μαντζανά και αφού μπήκε στην περιοχή έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον πρώτο σκόρερ των Τρικάλων για το 2-0. Στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου η Θύελλα αντέδρασε δημιουργώντας δυο-τρεις επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Αργυρόπουλου, αλλά χωρίς αντίκρισμα.

Αποφασισμένη να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι μπήκε η Θύελλα Σαρακηνών στην επανάληψη. Γεγονός που κατάφερε στο 55΄ με τον “συνήθη ύποπτο” Γιάννη Γκέσιο, που πέρασε ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Παρά τις όποιες καταστάσεις δημιουργήθηκαν μέχρι το τέλος, το σκορ παρέμεινε 2-1 έως το σφύριγμα της λήξης από τον άριστο ρέφερι Θανάση Μπουτσίκο. Να σημειωθεί ότι η Θύελλα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, καθώς ο σκόρερ Γκέσιος αποβλήθηκε στο 84΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σ.σ. η πρώτη στο 7΄ και ενώ ο παίκτης βρισκόταν στον πάγκο).

Διαιτητής ο κ. Μπουτσίκος, βοηθοί οι κ.κ. Φακάνας και Αγγελόπουλος, άπαντες του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος):Αργυρόπουλος, Πίκος, Κιρκιλιανίδης, Χατζόπουλος, Βλάχος, Ελευθεριάδης (48΄ Κοσέογλου), Σωτηράκης (74΄ Τζομίδης), Καπετάνος, Φουρτζίου, Παρσόπουλος, Ντος Σάντος (46΄ Αναδολού).

Θύελλα Σαρακηνών (Μπίλης): Φιρινίδης, Θωμάς Γ., Ρώσσης (27΄ Ουζούνης), Γεωργίου, Ματζανάς, Κουλάφι, Τσόρμπας (46΄ Γκέσιος), Θωμάς Ε., Κυζιρίδης, Μποζίνης, Ιωάννου.

Πηγή: emvolos.gr