Λευκή ισοπαλία στο Λιπαρό (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Λευκή ισοπαλία στο Λιπαρό (Φώτο – Βίντεο)

Ισόπαλες αναδείχθηκαν στην πρεμιέρα της Α1 κατηγορίας οι δύο νεοφώτιστες ομάδες του Άρη Λιπαρού και του ΠΑΟΚ Δαμιανού με 0-0, σε ένα κατά τα άλλα πολύ καλό παιχνίδι με εκατέρωθεν φάσεις και για τις δύο ομάδες και κορυφαίους τους δύο τερματοφύλακες, Νώντα Ακριτίδη και Κώστα Σπύρογλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν δύο φορές στο 2′ και στο 4′ με σουτ από τους Θόδωρο Καραφουλίδη και Σάκη Τόπκα και ένα λεπτό αργότερα έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χρήστου Καρρά με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Γιάννης Νικολαΐδης με τον τερματοφύλακα Νώντα Ακριτίδη να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι και με αριθμητικό πλεονέκτημα από εκείνο το σημείο και μετά είχαν την κατοχή και έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες, αρχικά στο 30′ με τον Ανδρέα Ρίτε και τον Βασίλη Βαγγέλη να μην μπορούν να νικήσουν τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και στο 39′ με τον Γιάννη Τσαβδάρη να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ σε μία μοναδική ευκαιρία και το ημίχρονο να λήγει με 0-0.

Στην επανάληψη και με την εμφάνιση της βροχής οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο δημιουργώντας φάσεις, αρχικά στο 53΄με τον Πέτρο Τζούρτζο για τους κιτρινόμαυρους με σουτ και στο 57′ για τον Δικέφαλο με τον Γιάννη Τσαβδάρη, επίσης με σουτ και το παιχνίδι άρχισε να παίρνει μία άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στο 79′ ο Πέτρος Τζούρτζος με πλασέ δεν μπόρεσε να σκοράρει και ένα λεπτό αργότερα ο Χρήστος Τσελεγγίδης με σέντρα σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Σε διάστημα δύο λεπτών ο δικέφαλος απάντησε με τον Βασίλη Βαγγέλη στο 85′ και στο 86′ με δύο πολύ καλές στιγμές και την τελευταία φάση του αγώνα να την έχει η ομάδα του Νίκου Αντωνά με τον δραστήριο σήμερα Πέτρο Τζούρτζο να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον γκολκίπερ Κώστα Σπύρογλου να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το 0-0, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Χατζηλιόντα, Τσαλκάνη.

Άρης Λιπαρού (Νίκος Αντωνάς): Ακριτίδης, Κυζιρίδης, Τσελεπής, Καρράς, Καραφουλίδης, Τζούρτζος, Μπουρνάζης (70′ Τσελεγγίδης), Μέλλανι, Τσιλογλανίδης (87′ Φούντογλου), Τόπκας (15′ Παντελίδης), Γάτσος.

ΠΑΟΚ Δαμιανού (Γιάννης Αλεξιάδης): Σπύρογλου, Λαγομάτης (60′ Ρήγας), Χριστοφόρου, Πρέτσι (76′ Γρηγοριάδης Μ.), Κάζογλου, Αλεξανδρίδης, Τσαβδάρης, Νικολαΐδης, Βαγγέλη, Ρίτε, Καρπάτσης (76′ Παντελίδης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Τα στιγμιότυπα του αγώνα είναι μία προσφορά από την εταιρία Μωϋσιάδης Σταύρος & ΣΙΑ, Αντιχαλαζική προστασία, άρδευση, ύδρευση.