ΓΕΝΙΚΑ

Λήξη πριν συμπληρωθεί η κανονική διάρκεια του αγώνα στους Προμάχους

Στο γήπεδο των Προμάχων και στο παιχνίδι ΑΣ Πρόμαχοι – Μ. Αλέξανδρος Πέλλας συγκεκριμένα είδαμε περίεργα πράγματα.

Λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού στο 89’ σε μια συνηθισμένη αντιδικία και σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, ο ρέφερι της αναμέτρησης κ. Μπουρλούτσκι και αφού ηρέμησαν τα πνεύματα απέβαλε σωστά τους ταραξίες και αποχώρησε για τα αποδυτήρια μαζί με τους βοηθούς του κάνοντας προσωρινή διακοπή του παιχνιδιού.

Αφού πέρασε ένα 10λεπτο περίπου κι ενώ οι αρκετοί φίλαθλοι που ήταν στο γήπεδο ανέμεναν να ξαναρχίσει το παιχνίδι, ο μέχρι εκείνη την στιγμή πολύ καλός διαιτητής μαζί με τους βοηθούς του βγήκε από τα αποδυτήρια και μπαίνοντας περίπου δεκαριά μέτρα εντός αγωνιστικού χώρου, προς γενική κατάπληξη όλων σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού χωρίς να συμπληρωθεί η κανονική διάρκεια του, αλλά ούτε και να παιχθούν οι καθυστερήσεις που ήταν αρκετές στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ υπήρχαν και αλλαγές ποδοσφαιριστών.

Όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο ακόμα αναρωτιούνται με αυτή την απόφαση που πήρε ένας αξιολογημένος διαιτητής, σε ένα ματς όπου το σκορ ήταν ρευστό, μια απόφαση που μας γύρισε πολλά χρόνια πίσω, όταν οι αποφάσεις παίρνονταν στο πόδι.

16 Φεβρουαρίου 2020 at 23:54

Οι άλλοι πλακωθηκαν Μεταξύ τους και έχουν ψυχολογικά οι διαιτητές..

• παλαίμαχος παράγοντας του ερασιτεχνικού ποδοσφαιρου

17 Φεβρουαρίου 2020 at 01:06

Τη στιγμή της προσωρινής διακοπής ήθελε 1΄ για να λήξει η κανονική διάρκεια του αγώνα με το σκόρ στο 1-1. Ορθά λοιπον ο διαιτητής κ. Μπουρλούτσκι και αφου είχε προηγηθεί σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων και προκειμένου να μην ξαναρχίσουν τά ίδια και εφ’ όσον το σκόρ δεν ευνοούσε καμιά ομάδα προτίμησε να σφυρίξει τη λήξη του αγώνα και να έχουν ολοι ήσυχο το κεφάλι τους. Μερικές φορές το πνεύμα του αγώνα εφ΄οσον αποβαίνει επ΄ωφελεία του ποδοσφαίρου αλλά και για τις ίδιες τις διαγωνιζόμενες ομάδες πρεπει να υπερισχύει απο τα τυπικά. Αποδείχθηκε λοιπόν οτι κ.Μπουρλούτσκι και αφού είχαν προηγηθεί όλα όσα έγιναν είχει την απαιτούμενη καλή ψυχολογία πράγμα που τον οδήγησε να λάβει τη σωστή απόφαση τη δεδομένη χρονική στιγμή.

• Ανώνυμος

17 Φεβρουαρίου 2020 at 01:25

Το αναφέρει κάπου αυτό που γράφεις ο ΚΑΠ; Δε νομίζω. Δήλαδη όποτε γίνεται σύρραξη σε έναν αγώνα ο διαιτητής να το λήγει νωρίτερα και όλα καλά. Ας είμαστε λίγο σοβαροί, δεν βλάπτει.

17 Φεβρουαρίου 2020 at 16:57

φίλε 1 και 25΄ στην προκειμένη περίπτωση το πνεύμα του αγώνα σύμφωνα με το διαιτητή αλλα και τη κοινή λογική πρεπει να υπερισχύσει των τυπικών που προβλέπονται από τον ΚΑΠ κι αυτό συνέβη και σε άλλες παρεμφερείς περιπτώσεις.

• Ανώνυμος

17 Φεβρουαρίου 2020 at 09:05

Θα συμφωνήσω απαράδεκτη συμπεριφορά του τερματοφύλακα..!

2. Ανώνυμος

16 Φεβρουαρίου 2020 at 23:44

Ακριβως όπως το γραφει το pellasports εγιναν τα πραγματα στους Προμάχους.
    Σολωμόντια λύση στο ποδόσφαιρο δεν υπαρχει κύριοι σε 5-6 λεπτά χρόνου πολλα μπορουν να γίνουν σε ενα παιχνίδι