Α 2ος όμιλος

Κόκκινο το ντέρμπι του Μ. Αλεξάνδρου (Φώτο – Βίντεο)

Σε ένα ματς με πολύ ένταση, πάθος, διαμαρτυρίες και αρκετό κόσμο στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Γαλατάδων, ο τοπικός Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ Καρυώτισσας στο ντέρμπι του πάλαι ποτέ Δήμου Μ. Αλεξάνδρου και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα στραβοπατήματα των ανταγωνιστών, αύξησε την διαφορά και οδηγεί την κούρσα του 2ου ομίλου της Α’ Κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν αρκετά μέτριο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και να αναλώνονται σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, προσπαθώντας με ανορθόδοξο τρόπο να επιτεθούν και τους φιλοξενούμενους να έχουν μια φλύαρη κατοχή μπάλας. Οι σημαντικότερες φάσεις έγιναν από πλευράς γηπεδούχων αρχικά με το Νίκο Χαραλαμπίδη να σουτάρει άουτ στο 26′ από το ύψος της μικρής περιοχής και στη συνέχεια με τον Τόλη Σέλγκου στο 44′ όταν η κεφαλιά που επιχείρησε βρήκε την συμβολή των δοκαριών και πέρασε άουτ.

Και ενώ όλοι περίμεναν το σφύριγμα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Νίκος Χαραλαμπίδης σε μία κούρσα του από τα δεξιά, σέντραρε και ο Γιώργος Γρηγοριάδης με πολύ όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Χαρμάνα μπήκε δυνατά, πίεσε για κάποιο γρήγορο γκολ και έχασε δύο καλές ευκαιρίες, με τον Κώστα Γιαντσιδιώτη αρχικά στο 46′ και τον Αντώνη Ρομάντζο στο 50′. Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν την πίεση τους και οι γηπεδούχοι πρόσεχαν τα νώτα τους και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Η μεγάλη ευκαιρία όμως για τους κιτρινόμαυρους χάθηκε στο 83ο λεπτό με τον Αντώνη Ρομάντζο να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής ανενόχλητος και να μη σημαδεύει σωστά, στέλνοντας την μπάλα άουτ, σημείο στο οποίο οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Άφτο Νιοράτζε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 80′.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού είχαμε την φάση που σημάδεψε τον αγώνα, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι σε ανατροπή του Αντώνη Ρομάντζου, τον Κώστα Χαρμάνα να εκτελεί, να σκοράρει και τον διαιτητή να δίνει επανάληψη. Στην δεύτερη απόπειρα ο τερματοφύλακας Δημήτρης Μαντζούκης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ με τον διαιτητή να σφυρίζει την λήξη λίγα λεπτά μετά και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα στην διαιτητική τριπλέτα.

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Μαντζούκης, Σιδέρης, Σέλγκου, Νιοράτζε, Μπαρδάκας(70′ Χαραλαμπίδης Κ.), Αντωνίου, Χαραλαμπίδης Ν(75′ Καρπάτσης), Γρηγοριάδης(90′ Σαρτίνας Δ), Σαρτίνας Α, Βερβελές, Μάλαμας(93′ Κιόρι).

ΑΕΚ Καρυώτισσας (Κώστας Χαρμάνας): Σιδώρης, Γιαντσιδιώτης, Χατζόγλου, Μερτζάνης, Κουκουσιάρης, Γησκιάς, Σωτηριάδης, Τσαβδάρης(46′ Ρομάντζος), Δεβετζής(46′ Βακιρτζής), Γεωργιάδης, Γκότσης(68′ Χαρμάνας).

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Δαργινίδης, Πίλτσης, Μίσκος.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου