ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Κυπελλούχος ο Εδεσσαϊκός… λαμπάδα στον Σοϊλεμέζογλου (Φώτο – Βίντεο)

Έπρεπε να εκτελεστούν 16 πέναλτι για να αναδειχθεί ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Πέλλας, εκεί όπου ο Ραφαήλ Σοϊλεμέζογλου ήταν ο άνθρωπος που χάρισε το τρόπαιο στον Εδεσσαϊκό, καθώς το κανονικό παιχνίδι τελείωσε με σκορ 1-1, στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι οι Εδεσσαίοι επικράτησαν του ΑΣ Γιαννιτσά, παρουσία 1000 περίπου θεατών μεταξύ των οποίων ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδος, Άγγελος Αναστασιάδης και οι συνεργάτες του Άγγελος Μπασινάς και Στέλιος Γιανακόπουλος.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν ευκαιρίες με τον Εδεσσαϊκό να πατάει καλύτερα αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα τον ΑΣ Γιαννιτσά, που στην επανάληψη ανέβηκε και ήταν αρκετά επικίνδυνος με αποτέλεσμα να φτάσει πρώτος στο γκολ στο 70’ παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ. Στην συνέχεια ο Εδεσσαϊκός προ του φάσματος της απώλειας τροπαίου πέρασε στην επίθεση, βοήθησαν πολύ οι αλλαγές που έγιναν και έφτασε στην ισοφάριση λίγο πριν την λήξη, οδηγώντας το ματς στην παράσταση, εκεί όπου οι δυο ομάδες ήταν φλύαρες χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να κριθεί το τρόπαιο στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Φάσεις και γκολ:

Στο 5’ φάουλ Μεταξά, μπλόκαρε ο Γιώτας.

Στο 12’ Μεταξάς βρέθηκε σε καλή θέση αλλά καθυστέρησε και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 33’ σέντρα σουτ του Ζούρκου, μόλις άουτ.

Στο 39’ Μεταξάς έκανε την σέντρα, ο Παπαδημητρίου βρέθηκε σε καλή θέση σούταρε, ο Γιώτας μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Στο 52’ σουτ του Παπαγεωργίου από καλή θέση άουτ.

Στο 55’ σουτ του Ζούρκου μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 56’ σέντρα σουτ του Κωνσταντινίδη, απέκρουσε δύσκολα ο Γιώτας και στην συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Στο 57’ κεφαλιά Παπαγεωργίου απέκρουσε ο Γιώτας.

Στο 59’ σουτ του Παπαδημητρίου απέκρουσε ο Γιώτας.

Στο 60’ ο Παντελίδης έκανε ωραία ενέργεια και πάσα στον Χουσεΐνογλου που από καλή θέση έκανε το σουτ άουτ.

Στο 69’ σουτ Χιντασέλι φοβερή απόκρουση του Σοϊλεμέζογλου σε κόρνερ.

Στο 70’ ωραία σέντρα του Πέλκα και με φοβερή κεφαλιά ο Παντελίδης έγραψε το 1-0 για τον ΑΣ Γιαννιτσά.

Στο 74’ ο Χουσεΐνογλου βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Σοϊλεμέζογλου.

Στο 84’ σουτ του Μωυσίδη μπλόκαρε εύκολα ο Γιώτας.

Στο 86’ λάθος έξοδος του Γιώτα, ο Παπαδημητρίου από πλάγια θέση σε κενή εστία σούταρε άουτ.

Στο 87’ σουτ του Παπαγεωργίου μόλις άουτ.

Στο 89’ σέντρα του Ντόγου ο Λαφαζανίδης με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Γιώτα και έγραψε το 1-1 για τον Εδεσσαϊκό.

Στο 90’ φαλτσαριστό σουτ του Παπαγεωργίου μόλις άουτ.

Στο 97’ σουτ Ταουσάνη μπλόκαρε δύσκολα ο Γιώτας.

109’ ωραία ενέργεια του Μουρίκι αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.