Α 2ος όμιλος

Κιτρινόμαυρο το ντέρμπι στο Δαμιανό (Φώτο – Βίντεο)

Με το διπλό στις αποσκευές της έφυγε η ομάδα του Άρη Λιπαρού από το Δαμιανό, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 0-1 του τοπικού ΠΑΟΚ και αποσπάστηκε πλέον στους 5 βαθμούς από τον Δικεφάλο που ακολουθεί.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά χωρίς πολλές φάσεις για τους δύο αντιπάλους με τους γηπεδούχους να απειλούν ουσιαστικά πρώτοι στο 27′ με πολύ ωραία ενέργεια και σουτ του Αντρέα Ρίτε, διώχνοντας σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Άρη. Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 37′ οι κιτρινόμαυροι θα ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από σουτ του Σωκράτη Φούντογλου, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Γιάννη Τσαβδάρη, ο οποίος από θέση τετ α τετ σκόραρε για το 0-1, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα έχοντας κάποιες καλές φάσεις, όπως αυτή του 52ου λεπτού με την κεφαλιά του Ρίτε και στο 73′ και 75′ με τους Βαγγέλη και Παντελίδη, χωρίς όμως αποτέλεσμα κι έτσι γνώρισε την ήττα, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σωστά και να κρατάνε το πολυπόθητο τρίποντο μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης, με μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86ο λεπτό του Ρίτε.

Η διαιτησία ήταν των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Δέλλιου, Αδραμάνη.

ΠΑΟΚ Δαμιανού (Γιάννης Αλεξιάδης): Δελιόγλου (15′ λ.τ. Σπύρογλου), Κάζογλου, Νικολαΐδης, Σελέζνιοβ (58′ Βαγγέλη), Ρίτε, Γουργούλας, Παντελίδης, Γρηγοριάδης (65′ Καρπάτσης), Αλεξανδρίδης, Λαγομάτης, Ρήγας.

Άρης Λιπαρού (Αβραάμ Ζημπίδης): Διαμαντίδης, Φούντογλου (65′ Χαραλαμπίδης), Τσελεγγίδης, Ντούφο, Γκιόντσης (60′ Παντελίδης), Μαγγανάρης, Τσαρτσαράκης, Τσαβδάρης, Καρράς, Μέλλανι, Τσόπτσης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Τα στιγμιότυπα του αγώνα είναι μία προσφορά από το Καφέ-Ουζερί «Γωνία» στο Δαμιανό.