Κέρασε… τρίποντο στη Δόξα Μανδάλου ο Τάσος Τσελεπής (Φώτο – Βίντεο)

Ένα πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Μανδάλου, ανάμεσα στην τοπική Δόξα και τον Ακρίτα Σωσάνδρας, δύο ομάδες οι οποίες έχουν υψηλές βλέψεις στην φετινή Α1, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τους τρεις βαθμούς της νίκης με σκορ 3-1, εκμεταλλευόμενοι κυρίως τα καλά διαστήματα που είχαν στην έναρξη κάθε ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο εξαιρετικός σήμερα Έλτον Τσουλχάι, μετά από ωραία προσπάθεια, πάσαρε στον αμαρκάριστο Γιάννη Αναστασιάδη για να γράψει από κοντά το 1-0. Η απάντηση του Ακρίτα ήταν άμεση και στο 7′ μετά από σέντρα του επίσης πολύ καλού Χριστόφορου Αταλασίδη, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-1, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και στο 16′ ο Θωμάς Ουζούνης με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Δόξας, όπως και στο 33′ ο Γιάννης Αναστασιάδης στην δική του ευκαιρία. Ο Ακρίτας απείλησε εκ νέου στο 38′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστόφορου Αταλασίδη να περνάει λίγο άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Γιάννη Αναστασιάδη στο 43′.

Στην επανάληψη οι «Μαυραετοί» μπήκαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, δηλαδή με γκολ, καθώς στο 48′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάκη Τόπκα, ο πολύπειρος αμυντικός Τάσος Τσελεπής πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, ένα γκολ το οποίο πανηγύρισε μπροστά στην κάμερα του PellaSports και όπως δήλωσε ο ίδιος θέλησε να το αφιερώσει στην κόρη του, Ζωή, που σήμερα έχει τα γενέθλια της.

Έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 54′ είχαμε σχεδόν επανάληψη του σκηνικού, με τον Σάκη Τόπκα να εκτελεί το κόρνερ αυτήν τη φορά και τον Τάσο Τσελεπή με νέα κεφαλιά να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν για κάποιο γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, αλλά οι προσπάθειες των Αταλασίδη (66′) και Καραγιαννίδη (70′, 77′) εξουδετερώθηκαν και έτσι η Δόξα Μανδάλου πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη.

Η διαιτησία ήταν των κ.κ. Γιουματζίδη, Τσαλκάνη, Σιγάλα.

Δόξα Μανδάλου (Νίκος Αντωνάς): Σαββίδης Αθ, Μαυρομάτης, Τζούρτζος, Τσελεπής, Σαββίδης Α, Τσουλχάι (89′ Στεργίου), Τόπκας, Μπουρνάζης, Αναστασιάδης (70′ Καραγιάννης), Κηλίκης (60′ Χατζηχρήστος), Κουτρούμπαλος.

Ακρίτας Σωσάνδρας (Αντώνης Σαπουντζής): Δημητριάδης, Ντόγκαρης, Ζουμπουλίδης (57′ Παρτσανάκης), Χρηστίδης (60′ Χαλκίδης), Κουντουράς, Τσόρμπας, Κοντακτσής, Ουζούνης, Παπαδόπουλος, Τουμανίδης (57′ Μανελίδης), Αταλασίδης (66′ Καραγιαννίδης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Το βίντεο του αγώνα είναι μία προσφορά από το Καφέ «Έλα ‘δω» στο Μάνδαλο.