Ισόπαλοι Αλμωπός και Αναγέννηση Γιαννιτσών (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ισόπαλοι Αλμωπός και Αναγέννηση Γιαννιτσών (Φώτο)

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Αριδαίας παρουσία 50 φίλων του ποδοσφαίρου για το πρωτάθλημα υποδομών της ΕΠΣ Πέλλας, ανάμεσα στην ομάδα Κ16 του Αλμωπού Αριδαίας και της Αναγέννησης Γιαννιτσών με τελικό αποτέλεσμα 1-1.

Το παιχνίδι είχε πολλά νεύρα και γερές μονομαχίες από το ξεκίνημα όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, είχαν την κατοχή της μπάλας και κατάφεραν να σκοράρουν μόλις στο 9′ λεπτό όπου η άμυνα του Αλμωπού βρέθηκε σε αδράνεια και ο καραδοκών Δερβίσης με κοντινό πλάσε έγραψε το 0-1.

Στην συνέχεια η ομάδα του Αλμωπού ισορρόπησε και πήρε την κατοχή της μπάλας, έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Αταλασίδη στο 28′ και τον Ζήλλη στο 31′ όπου με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και τελικά κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσια στο 34′ λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίζογλου, ο αρχηγός του Αλμωπού Γιώργος Μανούσιος με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 2ο ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, χωρίς κάτι το σημαντικό εκτός την φάση του τελευταίου λεπτού της αναμέτρησης, με την Αναγέννηση να έχει την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης με τον Δερβίση, ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ.: Γιουματζίδης (Πίλτσης, Τσαλκάνης).

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ Κ16 (Αποστόλης Κώνστας): Αναστασίου, Καρυπίδης, Κώνστας, Ζήλλης, Ταραλίδης, Μίζογλου (Μπακαλίδης 75′), Μανούσιος, Μιχαηλίδης, Ξανθός, Τουρπέσης (Αλούπης 76′), Αταλασίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ Κ16 (Κουτίδης Αλέξανδρος): Δουλκερίδης, Αθανασιάδης, Ασβεστάς (Τσομπάνης 75′), Ψαλλίδας, Ψαλλίδας, Κωνσταντινίδης, Φλώρος (Χατζηιωάννου 80′), Παπαδόπουλος, Κοσμίδης (Φασουράκης 41′), Δερβίσης, Καλλίνικος.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΑΤΖΙΔΗΣ.