Θεσσαλονίκη: Οι συμμετέχοντες και το πρόγραμμα του σεμιναρίου επιλογής διαιτητών για το προχωρημένο στάδιο δεξιοτήτων (επίπεδο 2) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς
Connect with us

ΓΕΝΙΚΑ

Θεσσαλονίκη: Οι συμμετέχοντες και το πρόγραμμα του σεμιναρίου επιλογής διαιτητών για το προχωρημένο στάδιο δεξιοτήτων (επίπεδο 2)

 

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ AΞΙΩΜΑΤΟΥΧΩΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ
ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΕΠΙΠΕΔΟ 2

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Ξενοδοχείο Kapsis, Θεσσαλονίκη
3-4 Σεπτεμβρίου 2019

ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Το Σεμινάριο αφορά διαιτητές προτεινόμενους από τις ΕΔ των ΕΠΣ και προερχόμενους από την 4η Κατηγορία, οι οποίοι είναι υποψήφιοι να γίνουν δεκτοί και να παρακολουθήσουν το Προχωρημένο Μάθημα Δεξιοτήτων Επιπέδου 2, GreeKore υποσχόμενων διαιτητών.

Η διαδικασία επιλογής θα διεξαχθεί το διάστημα 3-4/9/2019στο ξενοδοχείο Kapsis στην Θεσσαλονίκη ενώ οι αγωνιστικές δοκιμασίες θα πραγματοποιηθούν τη δεύτερη μέρα του σεμιναρίου στις 22/08/2019.Οι επιτυχόντες- επιλεγέντες διαιτητές θα ενταχθούν στην Κατηγορία Κ4Π, ενώ θα κληθούν να παρακολουθήσουν το Εξειδικευμένο Σεμινάριο Ταλέντων-Μεντόρων, GreeKore Υποσχόμενων διαιτητών που φέρει την ονομασία «Νικόλαος Ντοσίδης» και θα διεξαχθεί το διάστημα από 12-15/9/2019.

1. ΣΤΟΧΟΙ
Η επιλογή των διαιτητών που θαενταχθούν στην Κατηγορία Κ4 Προχωρημένων Διαιτητών, η οποία θα δώσει τη δυνατότητα στους επιτυχόντες να συμμετάσχουν σε διοργανώσεις που αφορούν διαιτητές Κ3. Οι στόχοι πιο συγκεκριμένα:

• Να γίνει γνωριμία με την Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας (τρόπος λειτουργίας και αξίες που προάγει και πρεσβεύει).

• Να διεξαχθούν γραπτά τεστ στους Κανόνες του Παιχνιδιού 2019-20 και τεστ φυσικής κατάστασης (FIFA test) τα οποία θα αποτελέσουν κριτήρια για την επιλογή των έως 70 διαιτητών που θα συμμετάσχουν στην Κατηγορία Κ4Π και οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν στις 12-15/9/2019 το Σεμινάριο Ταλέντων –Μεντόρων GreeKore Υποσχόμενων διαιτητών «Νικόλαος Ντοσίδης».

• Να γίνει μελέτη των αλλαγών που πραγματοποιηθήκαν στους Κανόνες του Παιχνιδιού 2019-20 και των πρακτικών συνεπειών τους.

2. ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ
Με την άφιξή τους στο ξενοδοχείο οι συμμετέχοντες καλούνται να παραδώσουν στη γραμματεία του τμήματος διαιτησίας τα παρακάτω απαραίτητα δικαιολογητικά που θα τους επιτρέψουν να συμμετάσχουν σε εργασίες του σεμιναρίου και στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Τα δικαιολογητικά αυτά είναι:

-Αντίγραφο ποινικού μητρώου

– Καρδιολογικές εξετάσεις πρόσφατο τεστ κοπώσεως και υπέρηχο καρδιάς από Δημόσιο Νοσοκομείο ή ιδιώτη ιατρό με τις σχετικές γνωματεύσεις.

-Οφθαλμολογική εξέταση από δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιώτη ιατρό με τις σχετικές γνωματεύσεις (για οπτική οξύτητα και αντίληψη χρωμάτων).

3. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ
Οι συμμετέχοντες στη διαδικασία επιλογής έχουν κληθεί βάση προτάσεων των Επιτροπών Διαιτησίας των ΕΠΣ, ενώ περιλαμβάνονται και διαιτητές που την αγωνιστική περίοδο 2018-19 συμμετείχαν στην Κατηγορία Κ4Π. Όλοι διαιτητές που συμμετέχουν είναι κάτω των 32 ετών και έχουν ολοκληρώσει τη σχολή διαιτησίας το αργότερο μέχρι το πέρας της σεζόν 2016-17 (3 αγωνιστικές περιόδους σε τοπικές κατηγορίες).

Από τους 118 συνολικά συμμετέχοντες διαιτητές έως 70 είναι αυτοί που θα επιλεγούν για την πλήρωση της Κατηγορίας Κ4Π και την παρακολούθηση του Σεμιναρίου Ταλέντων Μεντόρων «Νικόλαος Ντοσίδης» στις 12-15/9/2019.Οι επιδόσεις στις Αγωνιστικές Δοκιμασίες (FIFA test) και στις γραπτές εξετάσεις των Κανόνων του Παιχνιδιού 2019-20 θα αποτελέσουν τα κριτήρια επιλογής. Σε περίπτωση που ο συνολικός αριθμός των επιτυχόντων στις δύο παραπάνω δοκιμασίες είναι άνω των 70 για την τελική επιλογή θα ληφθούν υπόψη η υποχρεωτική εκπροσώπηση τουλάχιστον ενός διαιτητή από κάθε ένωση και στη συνέχεια ο αριθμός λαθών στις γραπτές εξετάσεις, η ηλικία και η σειρά που εστάλησαν τα ονόματα από τις ΕΔ της κάθε ΕΠΣ.

4. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ
Οι αγωνιστικές δοκιμασίες θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου στο δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων -Μενεμένης «Κωνσταντίνος Καραμανλής .Τα ακριβή γκρουπ και οι ώρες θα σταλούν από τον Εθνικό Προπονητή Διαιτητών κ Λώλη Βασίλειο στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των διαιτητών.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Τρίτη, 3.9.2019
12.00-16.00 Προσέλευση Παράδοση Δικαιολογητικών Τμήμα Διαιτησίας
13.00-15.00 Γεύμα
15.00-18.00 Έλεγχος Ιατρικών φακέλων Διαιτητών ΚΕΔ/ΕΠΟ
18.00-18.15 Ανάλυση Προγράμματος ΚΕΔ/ΕΠΟ
18.15-19.15 Αλλαγές στους Κανόνες του Παιχνιδιού 2019-20 ΚΕΔ/ΕΠΟ
19.30 – 20.15 Γραπτές Εξετάσεις ΚΕΔ/ΕΠΟ
20.30-21.30 Δείπνο

Τετάρτη, 4/9/19
6.30-8.00 Πρωϊνό
7.00-9.30 Αγωνιστικές Δοκιμασίες Διαιτητών ΛώληςΒασίλης,ΚΕΔ
10.00 Λήξη

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ
ΕΠΣ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ
ΑΡΤΑΣ ΝΙΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΑΡΤΑΣ ΤΣΙΩΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΓΡΕΒΕΝΩΝ ΣΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΔΡΑΜΑΣ ΚΑΜΠΑΤΑΓΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΔΡΑΜΑΣ ΣΙΟΥΜΠΑΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΔΡΑΜΑΣ ΓΚΑΙΤΑΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΕΒΡΟΥ ΣΤΑΦΥΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΕΒΡΟΥ ΣΙΜΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΟΝΟΥΦΡΙΟΣ
ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΣΑΡΡΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΠΛΑΚΙΑΣ ΗΛΙΑΣ
ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΒΕΡΓΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
ΗΠΕΙΡΟΥ ΜΑΓΓΙΩΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΗΠΕΙΡΟΥ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΗΜΑΘΙΑΣ ΓΑΒΡΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
ΗΜΑΘΙΑΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ
ΘΡΑΚΗΣ ΛΑΠΑΤΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΘΡΑΚΗΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΘΡΑΚΗΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣ
ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΤΕΛΕΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΙΤΣΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΛΑΡΙΣΑΣ ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΡΑΚΕΛΕΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΑΒΑΛΑΣ ΛΥΜΠΕΡΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ
ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΤΣΙΝΗΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ
ΚΑΒΑΛΑΣ ΜΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΓΚΟΥΝΤΕΛΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΜΑΡΓΙΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΚΟΥΤΡΟΜΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ-ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΚΙΛΚΙΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΚΙΛΚΙΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΙΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΚΟΖΑΝΗΣ ΕΛΕΥΕΘΡΙΑΔΗΣ ΞΕΝΟΦΩΝ
ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΕΧΑΓΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΤΖΙΚΑΣ ΦΩΤΙΟΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΠΑΓΩΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΠΑΠΑΝΩΤΑΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΙΩΑΚΕΙΜ
ΞΑΝΘΗΣ ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
ΞΑΝΘΗΣ ΔΡΑΚΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΠΕΛΛΑΣ ΜΠΟΥΡΛΟΥΤΣΚΙ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ
ΠΕΛΛΑΣ ΔΑΡΓΙΝΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΕΛΛΑΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΠΙΕΡΙΑΣ ΔΙΑΚΟΥΜΑΚΟΣ ΘΩΜΑΣ
ΠΙΕΡΙΑΣ ΚΡΟΜΜΥΔΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
ΠΙΕΡΙΑΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ ΑΝΑΓΩΝΣΤΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΖΗΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
ΣΕΡΡΩΝ ΦΡΑΓΚΑΛΑΣ ΡΑΦΑΗΛ
ΣΕΡΡΩΝ ΚΑΡΠΟΥΖΕΛΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΣΧΟΙΝΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΡΑΝΤΖΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΣΚΟΥΤΑΣ ΦΩΤΙΟΣ

More in ΓΕΝΙΚΑ