Εντυπωσιακή πρεμιέρα με καρέ γκολ ο Άρης Προφήτη Ηλία (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Εντυπωσιακή πρεμιέρα με καρέ γκολ ο Άρης Προφήτη Ηλία (Φώτο)

Εντυπωσιακός ήταν ο Άρης Προφήτη Ηλία στην πρεμιέρα του κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 4-0 της Αναγέννησης Δωροθέας, στο εναρκτήριο παιχνίδι του 1ου ομίλου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, παρότι ήταν το πρώτο επίσημο και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι στο 13′ με φάουλ του Γιάννη Υψηλάντη και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον ίδιο τρόπο στο 20′ με τον Δημήτρη Σούσουλα. Από εκεί και μετά οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοση τους, εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των αντιπάλων τους και στο 28′ άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τηλέμαχου Καραγκιαούρη για το 1-0, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γιώργος Αλμαλής.

Δύο λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από σέντρα του Δημήτρη Πίττα, ο Γιάννης Υψηλάντης έγραψε με πλασέ το 2-0. Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 35′ ο Πάρης Γεωργίου σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, για να φτάσουμε στο 43′ όταν μετά από πάσα του Πάρη Γεωργίου, ο Τάσος Στοϊκάκης από κοντά έγραψε το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση ανέβασε την απόδοση της με σκοπό να πετύχει κάποιο γρήγορο γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι και έφτασε κοντά στο 54′ με το σουτ του Χρήστου Σταματιάδη να εξουδετερώνεται από τον Ανέστη Ξυλουργίδη και στο 72′ με τον Μπουλγούρη να σκοράρει, αλλά να ακυρώνεται το τέρμα ως οφσάιντ. Η ομάδα του Φώτη Σύρμαλη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 85′ ο Τάσος Στοϊκάκης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ με πολύ ωραίο πλασέ, μετά από σέντρα του Βαγγέλη Καραγκιαούρη, έγραψε το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Δαργινίδης, Μιχάλογλου, Μπέττας.

Άρης Προφήτη Ηλία (Φώτης Σύρμαλης): Ξυλουργίδης, Τσίκος, Καραγκιαούρης Ε, Κουτρούτσης (78′ Λαμπότι), Καραγκιαούρης Τ, Γκοτζαμανίδης (82′ Μάρτσιος), Γεωργίου, Πίττας, Στοϊκάκης, Υψηλάντης, Αλμαλής.

Αναγέννηση Δωροθέας (Μάκης Δεμίρης): Παρασκευάς, Σταματιάδης, Αδέμης, Μάντσης (59′ Παναγιωτίδης), Λάζιος, Κουρουκαφόπουλος, Σούσουλας, Νικολαΐδης, Νούσης (46′ Μπουλγούρης), Τσαβδαρίδης (46′ Πέικος), Νεραντζόγλου.

Ρεπορτάζ: Κυριάκος Παπαντωνίου