«Εκλεισε» η 16άδα της β’ φάσης του κυπέλλου ΕΠΣ Κιλκίς – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς
Connect with us

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

«Εκλεισε» η 16άδα της β’ φάσης του κυπέλλου ΕΠΣ Κιλκίς

Με την διεξαγωγή των αγώνων της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής ημέρας, ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του φετινού κυπέλλου ΕΠΣΚ.

Η 16άδα της δεύτερης «έκλεισε» με την πρόκριση οκτώ ομάδων, που προστέθηκαν στις ισάριθμες ήδη προκριθείσες μετά τους αγώνες της δεύτερης ημέρας.

Συγκεκριμένα, προκρίθηκαν Μ. Βρύση, Καστανιές, ΑΕ Πολυκάστρου, Τέρπυλλος, Κιλκισιακός, Βάθη, Πάικο Γουμένισσας και Μεταλλικό.

Από το σύνολο των δεκάεξι, τέσσερες ομάδες προχώρησαν με το απόλυτο των τριών νικών επί ισαρίθμων αγώνων: Ποντοηράκλεια, Επτάλοφος, ΠΑΟΚ Κρηστώνης και Πλαγιά.

Εξ άλλου επτά ομάδες προκρίθηκαν αήττητες, αλλά με μία ισοπαλία: Μ. Βρύση, Καστανιές, Τέρπυλλος, ΑΕ Πολυκάστρου, Κιλκισιακός, Βάθη και Πάικο Γουμένισσας.

Τέλος, η περίπτωση του Μεταλλικού είναι η μοναδική πρόκρισης ομάδας λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων με την ισοβαθμή της του Π.Αγιονερίου.
Τα περισσότερα τέρματα κατά την πρώτη φάση σημειώθηκαν στον α’ όμιλο, φτάνοντας τα 37, ενώ τα λιγότερα, 20, στον α’.

Πιό παραγωγική ομάδα η Πλαγιά με 17 τέρματα, ενώ τα λιγότερα, μόλις δύο η Γρίβα. (Δεν υπολογίζεται ο συντελεστής του αποσυρθέντος Σταυροχωρίου).

Στον αντίποδα, την καλύτερη άμυνα παρουσίασε η Βάθη, που διατήρησε ανέπαφη την εστία της, ενώ την πιο ευάλωτη, με 17 τέρματα, το Δροσάτο.

Δεν κατάφεραν να αποσπάσουν βαθμό Μ.Λειβάδια, Αίας Πολυκάστρου, Γρίβα και Δροσάτο.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α όμιλος
Ποντοηράκλεια – Εθνικός ΣΣΜ 3-1
Γερακαριό – Βαπτιστής 2-2
Η κατάταξη (Τελική)
1.Ποντοηράκλεια 9-1 9
2.Εθνικός ΣΣΜ 6-4 6
3.Βαπτιστής 2-5 1
4.Γερακαριό 3-10 1

Β όμιλος
Μ.Βρύση – Πευκόδασος 5-0
Καστανιές – Μ.Λειβάδια 4-0
Η κατάταξη (Τελική)
1.Μ.Βρύση 15-4 7
2.Καστανιές 9-3 7
3.Πευκόδασος 4-9 3
4.Μ.Λειβάδια 3-15 0

Γ όμιλος
ΑΕ Πολυκάστρου – Πολύπετρο 4-1
Τέρπυλλος – Εθνικός Αξ. 5-0
Η κατάταξη (Τελική)
1.Τέρπυλλος 10-2 7
2.ΑΕ Πολυκάστρου 9-2 7
3.Πολύπετρο 5-11 1
4.Εθνικός Αξ. 3-12 1

Δ όμιλος
Κιλκισιακός – Αργυρούπολη 3-0
Βάθη – Αίας Πολυκάστρου 3-0
Η κατάταξη (Τελική)
1.Κιλκισιακός 11-2 7
2.Βάθη 5-0 7
3.Αργυρούπολη 2-6 3
4.Αίας Πολυκάστρου 3-13 0

Ε όμιλος
Πάϊκο Γουμ. – Καμπάνης 2-1
Α.Πέτρος – Νίκη Ευκ. 2-2
Η κατάταξη (Τελική)
1.Πάϊκο Γουμ. 7-3 7
2.Καμπάνης 9-2 6
3.Νίκη Ευκ. 3-5 2
4.Α.Πέτρος 3-12 1

ΣΤ όμιλος
Επτάλοφος – Ποντιακός ΝΣ 3-1
Σταυροχώρι – Τούμπα 0-3αα
Η κατάταξη (Τελική)
1.Επτάλοφος 11-2 9
2.Ποντιακός ΝΣ 6-3 6
3.Τούμπα 4-7 3
4.Σταυροχώρι 0-9 0

Ζ όμιλος
ΠΑΟΚ Κρησ. – Εύρωπος 2-0
Εθνικός Ν.Αγιον. – Γρίβα 5-2
Η κατάταξη (Τελική)
1.ΠΑΟΚ Κρης. 12-2 9
2.Εύρωπος 6-2 6
3.Εθνικός Ν.Αγιον. 7-10 3
4.Γρίβα 2-13 0

Η όμιλος
Πλαγιά – Π.Αγιονέρι 7-0
Δροσάτο – Μεταλλικό 3-6
Η κατάταξη (Τελική)
1.Πλαγιά 17-2 9
2.Μεταλλικό 9-9 4
3.Π.Αγιονέρι 7-9 4
4.Δροσάτο 4-17 0

 

Πηγή: maxitis.gr

More in ΕΙΔΗΣΕΙΣ