ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Πήρε το προβάδισμα ο Εθνικός, άλλα 90′ για το εισιτήριου του τελικού….Πλούσιο φωτορεπορτάζ(1 Φάση ημιτελικά κυπέλλου)

Ένα μέτριο παιχνίδι είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν οι 200 και πλέον φίλαθλοι που βρέθηκαν στην Ν.Τραπεζούντα των Γιαννιτσών όπου ο τοπικός Εθνικός επιβλήθηκε με σκορ 1-0 της Δόξας Μαυροβουνίου και απέκτησε προβάδισμα για το εισιτήριο του τελικού. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να εχουν τον έλεγχο στα πρώτα δεκα λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην συνέχεια και κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ στο 22′ και απο εκεί και περα πρόσεξαν την αμυνά τους  πηγαινοντας στο ημίχρονο χωρις να κινδυνεύουν ιδιαίτερα πλήν της φάσης με το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ειχαν μια φλύαρη κατοχή μπάλας δημιούργησαν 2-3 φάσεις που όμως δεν αξιοποίησαν, ενώ οι γηπεδούχοι παρότι πρόσεχαν τα μετόπισθεν δημιούργησαν και αυτοί κάποια ρήγματα στην αντίπαλη αμυνα με αντεπιθέσεις χωρίς κάτι παραπάνω με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς όπου αναμένεται σκληρή μάχη για την πρόκριση.
 Φάσεις και γκολ:
 Στο 6´ φαρμακερή σεντρα του Γιαουτζή ο Βοτάρης κόβει με αυτοθυσία προ του καραδοκούν τα Καρυπίδη.
Στο 9′ δυνατό σουτ του Πανταζίδη δύσκολη και σωτήρια απόκρουση του Καμπαλή.
Στο 22′ ωραία σέντρα του Πέλκα ιδανικό τελείωμα απο τον Λυσίτσα η μπάλα στο παραθυράκι του Καμπαλή και 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.
Στο 32′ ψηλοκρεμαστή σέντρα σουτ του Γιαουτζή η μπαλα παίρνει περίεργη τροχιά και βρίσκει το κάθετο δοκάρι του Πόπη.
Στο 37′ κόρνερ του Γιαουτζή ο Ρέντζια κεφαλιά απο ιδανική θέση η μπάλα άουτ.
Στο 52′ ο Ρέτζια βρέθηκε σε ιδανική θέση κακό το τελείωμα η μπάλα απελπιστικά άουτ.
Στο 67′ ο Καπουσούζης ελίχθηκε θαυμάσια και σούταρε δυνατά αλλά ο Καμπαλης μπλόκαρε σωτήρια.
Στο 73′ ο Καπουσούζης βρέθηκε απέναντι απο τον Καμπαλή απο πλάγια θέση πλάσαρε αλλά ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε σε κόρνερ
Στο 83′ επικύνδινη σέντρα των φιλοξενουμένων παραλίγο το αυτογκόλ απο τον Βοτάρη με την μπάλα να φευγει μόλις άουτ απο το οριζόντιο δοκάρι του εμβρόντητου Πόπη.
Στο 89′ ο Καρυπίδης βρέθηκε επίκαιρη θέση απο πλάγια σούταρε δυνατά αλλά άουτ.
Στο 90’+4′ ο Εφραιμίδης είδε την κίτρινη κάρτα που ήταν η δεύτερη και αποβλήθηκε.
Ρεσιτάλ διαιτησίας απο τους Γιουματζίδη (Δέλλιο – Ταγκαλίδη).
ΕΘΝΙΚΟΣ: Πόπης, ΠΑΝΤΑΖΙΔΗΣ, Γκογκολούδης, ΒΟΤΑΡΗΣ, Γρηγοριάδης, ΚΑΜΠΑΝΗΣ, ΕΦΡΑΙΜΙΔΗΣ, Πέλκας (62′ Μπάρμπας), Λυσίτσας (65′ Καπουσούζης), Μουρουζίδης, Κηλίκης(85′ Πρέμτσης).
ΔΟΞΑ: Καμπαλής, Γιαουτζής, ΓΑΤΣΟΣ, ΣΙΔΕΡΗΣ, Κατιρτζόγλου, Ουζούνης (72´ Γκότσης),Ιωαννίδης (58′ Φανιάδης),Καρυπίδης, Μπουρνάζης (46′ ΝΑΤΣΗΣ), Ρέντζια,ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ.