Δια ποδός… Τάσου Μπρατσούδη το διπλό ο Μ. Αλέξανδρος (Φώτο – Βίντεο)

Μεγάλο διπλό πήρε ο Μ. Αλέξανδρος Πέλλας με σκορ 2-1 στην Καλή, απέναντι στην τοπική Νίκη και αναρριχήθηκε στην βαθμολογία, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και θα αναζητήσουν σε άλλα παιχνίδια πλέον βαθμούς στον αγώνα που δίνουν για να παραμείνουν στην Α1 Κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν καλό, είχε ρυθμό και πάθος και από τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή και την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, να σκοράρουν σχετικά νωρίς και τους γηπεδούχους να έχουν κι αυτοί από την μεριά τους κάποιες καλές στιγμές.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Μ. Αλέξανδρο να πετυχαίνει ένα ακόμα τέρμα και να είναι καλύτερος στο πρώτο μισό του ημιχρόνου και τη Νίκη να ανεβαίνει και να είναι καλύτερη στο δεύτερο μισό, μειώνοντας το σκορ και χάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες προς το τέλος του παιχνιδιού για να φέρει το ματς στα ίσα, κάτι που δεν έγινε ποτέ κι έτσι η ομάδα του Γιάννη Χαρπίδη έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές της.

Φάσεις και γκολ:

16′ Γκολ για τον Μ. Αλέξανδρο με τον Τάσο Μπρατσούδη να γράφει το 0-1 με σουτ στην κίνηση, μετά από ωραία σέντρα του Γιώργου Βασιλάκογλου

20′ Σουτ του Αλέξανδρου Γουστέρη από πλάγια θέση, άουτ

23′ Νέο σουτ από τον Αλέξανδρο Γουστέρη από το ύψος του πέναλτι χωρίς στόχο

30′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Στέλιο Ρέντζια, η μπάλα άουτ

35′ Διαμαρτυρία για πέναλτι σε χέρι από τους γηπεδούχους, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι

45′ Πλασέ του Κώστα Καρασαρλίδη από το ύψος του πέναλτι, απέκρουσε ο τερματοφύλακας Τάσος Δομουκτσίδης

52′ Σουτ του Ανδρέα Ρίτε από καλή θέση, άουτ

60′ 0-2 για τους φιλοξενούμενους και πάλι με τον Τάσο Μπρατσούδη, να παίρνει την απόκρουση μετά το χαμένο τετ α τετ από τον Δημήτρη Μπουράκη

64′ Σουτ από τον Γιώργο Ζούζουλα, χωρίς στόχο

66′ Χαμένο τετ α τετ από τον Αλέξανδρο Γουστέρη, με τον Λεωνίδα Λεοντιάδη να αποκρούει και στην συνέχεια της φάσης ο Κοσμάς Δουλκερίδης να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

75′ Κεφαλιά του Κώστα Σνάλα από το ύψος του πέναλτι, άουτ η μπάλα

82′ Μειώνει σε 1-2 η Νίκη Καλής με ωραίο σουτ του Κώστα Σνάλα μέσα από την περιοχή

83′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Σαρίδη να μη βρίσκει στόχο από την μικρή περιοχή

90+1′ Σουτ του Ανδρέα Ρίτε από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα

90+3′ Κεφαλιά του Γιώργου Κατηριάδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ, χωρίς στόχο

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Αργυρός, Μίσκος, Παρούτογλου.

Νίκη Καλής (Αβραάμ Ζημπίδης): Λεοντιάδης, Σαρίδης, Πληκαδίτης, Δουλκερίδης, Γιακαμόζης Σ (24′ Καρασαρλίδης, 57′ Σνάλα), Ρέντζια, Χρήστου (8′ λ.τ. Ανδρίτσος), Κατηριάδης, Νόσης (65′ Γαργάλας), Κουτσάκης, Ρίτε.

Μ. Αλέξανδρος Πέλλας (Γιάννης Χαρπίδης): Δομουκτσίδης, Τοπάλης (53′ Μαντζανάς), Τανταλίδης, Καμπούρης, Μπουράκης, Σιαματάς (63′ Ζούζουλας), Πλιόγκας, Βασιλάκογλου, Γουστέρης, Μαλλόλι, Μπρατσούδης Α (76′ Στάγκος).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου