Δια ποδός Δημήτρη Τσιφλίδη τη νίκη ο Άρης Προφ. Ηλία (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Δια ποδός Δημήτρη Τσιφλίδη τη νίκη ο Άρης Προφ. Ηλία (Φώτο)

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε για τον θεσμό του κυπέλλου ο Άρης Προφ. Ηλία, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 του ΑΣ Σεβαστιανά χάρη σε δύο γκολ του πολύπειρου μεσοεπιθετικού Δημήτρη Τσιφλίδη.

Το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο ήταν μέτριο με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να παίξουν με την μπάλα κάτω και να αμύνονται σωστά. Οι κιτρινόμαυροι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι αρχικά στο 21′ και στη συνέχεια στο 24′ με τον Δημήτρη Τσιφλίδη να μην βρίσκει στόχο και τους φιλοξενούμενους να χάνουν σπουδαία ευκαιρία στο 30′ με τον Κώστα Μακρίδη όταν στο τετ α τετ νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από σουτ του Άλεν και απόκρουση του τερματοφύλακα, ο Δημήτρης Τσιφλίδης πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν παρόμοιο με την ομάδα του Άρη Προφήτη Ηλία να έχει κλασσικές φάσεις για γκολ όπως με την κεφαλιά του Ουράν Σέχι στο 47′, το σουτ του Γιώργου Ντούφο στο 49′ και το χαμένο τετ α τετ του Αλέξη Θεοδωρίδη στο 76′ και τον ΑΣ Σεβαστιανά να κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά να υστερεί στην τελική πάσα.

Στο 81ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον MVP της σημερινής αναμέτρησης, Δημήτρη Τσιφλίδη, να πλασάρει υποδειγματικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, περνώντας την μπάλα από πάνω, μετά από πολύ όμορφη ασίστ του Αλέξη Θεοδωρίδη και στην ουσία να τελειώνει το παιχνίδι, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Τρυψιάνης, Σίπκας Ι, Καραγιάννης.

Άρης Προφήτη Ηλία (Φώτης Σύρμαλης): Χατζηνικολάου, Άλεν, Καραγκιαούρης, Τσουρούκης, Σέχι, Κουτρούτσης (74′ Σύρμαλης Β.), Θεοδωρίδης(90′ Μάρτσιος), Υψηλάντης, Σύρμαλης Ν, Τσιφλίδης (89′ Τσαπκίνης), Αλμαλής (46′ Ντούφο).

ΑΣ Σεβαστιανά (Μπάμπης Χουδαβερδόγλου): Απιδόπουλος, Γραμματόπουλος (60′ Γεωργίου), Κάλα, Τράγκας (70′ Χανισμπεκίδης), Σόκρης, Θεοδώρου, Αποστόλου, Χατζηδημητριάδης, Καρασαββίδης, Μακρίδης (62′ Σέπκας), Μούτσα (89′ Ρούτσι).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου