Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στην Άψαλο, η Ελπίδα Έδεσσας στην Α1 (Φώτο-Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 1ος όμιλος

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στην Άψαλο, η Ελπίδα Έδεσσας στην Α1 (Φώτο-Βίντεο)

Παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου έγινε στην Άψαλο, όπου στον αγώνα play off της Α’ Κατηγορίας για την άνοδο στην Α1 η Ελπίδα Έδεσσας μετά από δραματικό παιχνίδι επικράτησε με σκορ 5-3 της Αναγέννησης Δωροθέας στην παράταση κι ενώ το κανονικό παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο με σκορ 3-3.

Το παιχνίδι που έγινε παρουσία 150 περίπου φίλων του ποδοσφαίρου, ήταν εκπληκτικό είχε θέαμα, πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, δοκάρια, αποβολή και σίγουρα όσοι το παρακολούθησαν έφυγαν ευχαριστημένοι από το γήπεδο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Αναγέννηση να παίρνει νωρίς το προβάδισμα καθώς μόλις στο 4’ ο Γιάννης Κλεισούρης έγραψε το 1-0, με την συνέχεια να ανεβάζει την απόδοση της η Ελπίδα και να φτάνει στην ισοφάριση στο 24’ με τον Τάσο Δαφνή να γράφει το 1-1.

Στο 36’ ο Νίκος Τσάτσε με ωραίο ψηλοκρεμαστό σούτ έβαλε μπροστά την Ελπίδα γράφοντας το 1-2, για να φέρει το ματς στα ίσα στο 43’ με εκτέλεση πέναλτι ο Γιάννης Κλεισούρης γράφοντας το 2-2.

Στην φάση αυτή τραυματίστηκαν οι πρωταγωνιστές της φάσης ο γκολκίπερ Χρήστος Σαρακινλής και Έντι Γκολγκέγκα και αποχώρησαν από το παιχνίδι.

Στην επανάληψη και κόντρα στην ροή του αγώνα καθώς η Ελπίδα ήταν καλύτερη και πίεζε, έχοντας τρία δοκάρια, διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά η Αναγέννηση πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Γιάννη Κλεισούρη με φοβερό ξερό σουτ στο 73’ να γράφει το 3-2 και κρατούσε την νίκη γερά μέχρι το 87’ όταν ο Γιάννης Παλημάνης πέτυχε ένα τέρμα ενδεικτικό της κλάσης του ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι παίκτες της Ελπίδας, παρότι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 89’ λόγω αποβολής του Τάσου Δαφνή ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και πήραν την νίκη-άνοδο αφού στο 104’ ο αμυντικός ηγέτης Σάκης Πρεβαρτιτσάνης με φοβερό γυριστό σουτ έγραψε το 4-3, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι για την ισοφάριση και στο 119’ ο Λευτέρης Ροδοβίτης διαμόρφωσε το 5-3 για τους Εδεσσαίους.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Ατζαμιδάκης, Δέλλιος, Αλατζάς.