Δίκαιος νικητής ο Απόλλων στα Καλύβια (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Δίκαιος νικητής ο Απόλλων στα Καλύβια (Φώτο)

Την παρθενική του νίκη στο κύπελλο και πρώτη της φετινής σεζόν πανηγύρισε ο Απόλλων Καλυβίων, κερδίζοντας τον Άρη Παλαιφύτου με σκορ 3-0. Το παιχνίδι ήταν καλό με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις και τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Μάριου Νικολαΐδη στο 2′, με τους γηπεδούχους να απαντούν στο 7′ με τον Γιώργο Ελέζι να σημαδεύει το δοκάρι μετά από τετ α τετ. Το σκορ άνοιξε τελικά στο 14′ όταν μετά από σουτ του Κώστα Φωτιά από μακρινή απόσταση και λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ του Άρη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να έχουν πάντως και κάποιες ακόμα καλές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Κοκόζογλου μπήκε δυνατά και διπλασίασε τα τέρματα της στο 47′ με τον Νίκο Ελέζι να αξιοποιεί άψογα το τετ α τετ και να γράφει το 2-0. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ο Απόλλων κράτησε σχεδόν εύκολα το υπέρ του σκορ χάνοντας ακόμα 2 μεγάλες φάσεις στο 50′ και στο 61′ με τους Εμμανουηλίδη και Κίτσο και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στις ευκαιρίες στο 64′ με τον Κώστα Αρτεμιάδη. Δέκα λεπτά αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 74′ ο Κριστιάν Τσάλα με πολύ όμορφο πλασέ έγραψε το 3-0 σφραγίζοντας με αυτό τον τρόπο μία δίκαιη νίκη για την ομάδα του Απόλλων Καλυβίων.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Γιουματζίδη, Αδραμάνη, Μανωλάκη.

Απόλλων Καλυβίων (Γιώργος Κοκόζογλου): Μακρίδης, Εμμανουηλίδης, Ιωαννίδης (72′ Δημητριάδης), Τουρατζίδης, Κωστίκας, Φωτιάς, Ελέζι Γ (79′ Τολκας), Ελέζι Ν (60′ Τσάλα), Χατζηβασιλειάδης, Μηνάς (60′ Κίτσος), Ντεμπρόβα.

Άρης Παλαιφύτου (Βασίλης Ρώνης): Σιμήτης, Πολατιάν, Κολατσής, Συρόπουλος, Γησκιάς, Ματεντζόγλου, Νικολαΐδης, Φερχάτι (46′ Καρυπίδης), Πασπαλάς (65′ Μυστακίδης), Μαναβάκης, Αρτεμιάδης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου