Α 2ος όμιλος

Ανατροπή και… Play Out ο Άρης Λιπαρού, υποβιβάστηκε ο ΠΑΟΚ Αραβησσού (Φώτο – Βίντεο)

Ένα μεγάλο παιχνίδι είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν οι αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο του Λιπαρού, με τον τοπικό Άρη να παίρνει μία μεγάλη νίκη μαζί και το πλεονέκτημα έδρας στα play out με σκορ 3-1, απέναντι στην ιστορική ομάδα του ΠΑΟΚ Αραβησσού, όπου μετά τα αποτελέσματα που προέκυψαν αποχαιρετάει την Α’ Κατηγορία και υποβιβάζεται στην Β’.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις, πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπως στο 18′ με το σουτ του Τόλη Πασχώνη να περνάει άουτ και το σουτ του Ιωαννίδη στο 27′ να έχει ακριβώς την ίδια κατάληξη για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 22′ με κεφαλιά του Καρπά.

Στην επανάληψη είχαμε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με 4 τέρματα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 47′, όταν μετά από σέντρα του Μιχάλη Στεργίου, ο έμπειρος μέσος Γιάννης Ματεντζόγλου έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 56ο λεπτό με ένα πανέμορφο σουτ από τον Χρήστο Μανδάλη, με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ Αραβησσού να διαμαρτύρονται για μη καταλογισμό οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 61′ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, όταν μετά από ασίστ του Χρήστου Μανδάλη, ο Τόλης Πασχώνης με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε 2 λεπτά αργότερα με τον Κώστα Μαγγανάρη να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα των φιλοξενουμένων και να πλασάρει σωστά στο τετ α τετ διαμορφώνοντας το 3-1. Στην συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του ΠΑΟΚ Αραβησσού πήρε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να μπορέσει να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος και έτσι μοιραία γνώρισε μία οδυνηρή ήττα, καθώς σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα υποβιβάζεται στην Β’ Κατηγορία.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μαυρίδης, Κεσίσογλου Γ, Αρέστης.

Άρης Λιπαρού (Γιώργος Τσάτσης): Πόπης, Ιωαννίδης(50′ Μανδάλης), Τσελεγγίδης, Πασχώνης Α, Γκιόντσης, Αλκάνι, Πασχώνης Π, Μπουζάνι(78′ Ντεμπρόβα), Βαρδαρέντσης(87′ Μηνάς), Μαγγανάρης, Φουντόγλου.

ΠΑΟΚ Αραβησσού (Σίμος Προδρομίδης): Καρανθίμου, Χελβαντζόγλου(71′ Στεργίου Κ), Λέντζος, Τάντης(71′ Καραγιάννης), Γρηγοριάδης(63′ Φυτάνης), Πίττας, Ζαχαριάδης, Ματεντζόγλου, Στεργίου Μ, Χατζηλιάδης, Καρπάς.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου