Ανατροπή και… διπλό από «αέρος» ο Ολυμπιακός Γαλατάδων στον Αξό (Φώτο)

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από τον Αξό, ο Ολυμπιακός Γαλατάδων όπου επικράτησε της τοπικής Νίκης με σκορ 1-3 σκοράροντας με ισάριθμες κεφαλιές, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας. Για να συμβεί αυτό έπρεπε να κάνει μία μεγάλη εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, όπως και έγινε, καθώς στο 1ο μισό βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα και να απειλούν στο 3′ με σουτ του Χρήστου Μουρατίδη και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 7′ με τον Κώστα Καπουσούζη. Στο 24′ ο Βασίλης Σταυρακάκης σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι για τη Νίκη και στο 36′ ο Γιάννης Πολατίδης έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, όταν μετουσίωσε το κερδισμένο πέναλτι του Αλέξη Τερζή σε γκολ γράφοντας το 1-0, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς από το νεαρό γκολκίπερ Παναγιώτη Ντιούδη καθώς ένα λεπτό νωρίτερα είχε απόκρουσει σε κόρνερ εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του σκόρερ.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά με τις αλλαγές του προπονητή Πέτρου Λιτοβολή να δίνουν άλλο αέρα στην ομάδα και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 51ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Ντόνα, ο Κώστας Καπουσούζης με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Γιάννη Πολατίδη στο 63′, αλλά το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε βρήκε το δοκάρι για 2η φορά, ενώ οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι και 3η φορά λίγα λεπτά αργότερα με την μπάλα μετά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα να βρίσκει και πάλι την δοκό.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός πίεσε και στο 77′ ο Κώστας Καπουσούζης έχασε μοναδικό τετ α τετ με τον Γιαβάση να βγάζει σε κόρνερ, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Θανάσης Σαρτίνας, βρίσκοντας τον αρχηγό Θοδωρή Σιδέρη, όπου με κεφαλιά έγραψε το 1-2 ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Στο 80′ νέο χαμένο τετ α τετ του Κώστα Καπουσούζη, οποίος ήταν κίνδυνος-θάνατος για την αντίπαλη άμυνα με τον έμπειρο επιθετικό να πετυχαίνει τελικά το 2ο προσωπικό του τέρμα και 3ο για την ομάδα του στο 89′ με κεφαλιά, τελειώνοντας στην ουσία το παιχνίδι, από μία ακόμη αριστοτεχνική εκτέλεση κόρνερ του Θανάση Σαρτίνα.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μιχαηλίδης, Σίπκας Ι, Κεσίσογλου Γ. με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα στο τέλος για μη υπόδειξη 2ης κίτρινη κάρτας σε ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Γαλατάδων στο 2ο ημίχρονο.

Νίκη Αξού (Κώστας Μαυροβουνιώτης): Γιαβάσης, Βασιλειάδης, Κωνσταντίνου, Γεροντίδης, Παπαδόπουλος (78′ Σιταράς), Κεχαγιόγλου (84′ Μπακαλόγλου), Μουρατίδης, Σταυρακάκης (87′ Χατζηιωάννου), Τερζής, Αλμπάνης, Πολατίδης.

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Ντιούδης, Σιδέρης, Φουρεράι, Σαρτίνας Δ. (Σαρτίνας Α.), Βερβελές, Μουχτάρης (46′ Καρπάτσης), Καπουσούζης, Λιτοβολής (83′ Κιόρι), Ντόνας, Χαραλαμπίδης Κ. (Χαραλαμπίδης Ν.), Σέλγκου.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου