Β 2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ένταση,πάθος και πολλά νεύρα στο ντέρμπι Αρσένι – Μαυροβούνι. Το τρίποντο στους γηπεδούχους. (Φώτο)

Αιώνιο ντέρμπι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο αγώνας μεταξύ της ομάδος του Αρσενίου με την Δόξα Μαυροβουνίου αφού και από τα προηγούμενα χρόνια στις μεταξύ τους αναμετρήσεις υπήρχε μια έντονη αντιπαράθεση που οδηγούσε σε επεισόδια τις περισσότερες φορές.

Έτσι και στο κυριακάτικο ντέρμπι της Β κατηγορίας δεν έλειψαν οι εντάσεις και μάλιστα από τα αποδυτήρια αφού ένα προσωπικό πρόβλημα αντιπάλων μεταξύ τους παικτών μεταφέρθηκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ως αποτέλεσμα να πυροδοτηθεί το κλίμα πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι.

Στο τεχνικό μέρος και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν πολύ δυνατά με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφριά υπεροχή στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθούν σχετικά νωρίς και στην συνέχεια να πάρουν και το πολύτιμο τρίποντο της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Κοκόζογλου φανερά επηρεασμένοι από την διαμάχη και το κλίμα έντασης που επικρατούσε δεν κατάφεραν να φτάσουν την απόδοση τους σε ψηλά επίπεδα φεύγοντας με άδεια χέρια από το γήπεδο.

Στο 10΄ακυρώθηκε γκολ του Καρυπίδη ως οφσάιντ για να έρθει 4 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης και με εξαιρετικό σουτ από μακριά να κερδίσει τον πορτιέρο Κουκούλη που βρέθηκε μακριά από τα δίχτυα του και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Βαγγέλης Στεφάνου που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση σε επιθετική προσπάθεια της ομάδος του με άριστο πλασέ σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στέλνοντας ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 1-1.

Στην επανάληψη οι επιθετικοί ρυθμοί ανέβηκαν και στο 60΄και πάλι ο Γιώργος Καρυπίδης με σουτ από πλάγια ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδος του βάζοντας την πάλι μπροστά στο σκορ 2-1 για το Αρσένι.

Στο 89′ ο Ταρπάνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ του αγώνα 3-1.

Στην συνέχεια αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο σημείο αυτό υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε για 2 λεπτά και με το τελικό σφύριγμα της λήξης ο χώρος των αποδυτηρίων μετατράπηκε σε ρινγκ!

Ευτυχώς με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν μετά από λίγη ώρα.
Άριστη η τριπλέτα των Ατζαμιδάκη, Μίλτση, Σιώνη.

Μ.Αλέξανδρος Αρσενίου (Ρούλης Παυλίδης): Παντελιάδης, Αρβανίτης (70΄Στεφανίδης), Μουρουζίδης, Δημητρίου, Κωνσταντινίδης, Κωνσταντάκος, Ντουραχίδης, Σεμερζίδης, Γεωργιάδης ( 80′ Τυριακίδης), Καρυπίδης, Ταρπάνης

Δόξα Μαυροβουνίου (Κοκόζογλου Γιώργος): Κουκούλης, Ανδρεάδης (61′ Μπούσι), Γάκης Χ,  Κρατζής, Τράγκας, Φωτιάς, Ευαγγελίδης, Τουτζάρης (80′ Γάκης Κ), Παπανικολάου (82′ Παπαθανασιάδης), Παλάνης, Στεφάνου(72′ Αλμαλής)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ