Άξιζε την πρόκριση ο Αλμωπός, σε νεκρό χρόνο στον τελικό ο Εδεσσαϊκός (Φώτο-Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Άξιζε την πρόκριση ο Αλμωπός, σε νεκρό χρόνο στον τελικό ο Εδεσσαϊκός (Φώτο-Βίντεο)

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στην Αριδαία, όπου παρουσία 500 και πλέον θεατών ο Αλμωπός επικράτησε με σκορ 2-1 του Εδεσσαϊκού στην παράταση, αλλά το εισιτήριο για τον τελικό πήγε στους φιλοξενούμενους, που σε νεκρό χρόνο… έκλεψαν την πρόκριση, με το τελικό σκορ στην κανονική διάρκεια να είναι 1-0 και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν καλό οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και το γρήγορο τέρμα τους βοήθησε να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο ημίωρο, με τοyς φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μέτριο με την υπεροχή να είναι μοιρασμένη και τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα με αποτέλεσμα να οδηγηθεί η αναμέτρηση στην ημίωρη παράταση, όπου είδαμε όσα δεν είδαμε στο 90λεπτό, με τους γηπεδούχους να είναι κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το τέρμα της πρόκρισης με σπασμωδικές κινήσεις και να το πετυχαίνουν τελικά σε νεκρό χρόνο.

Φάσεις και γκολ:

Στο 3’ εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, ο Μεντής με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τον Αλμωπό.

Στο 31’ ο Παπαδημητρίου εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία των αμυντικών του Αλμωπού, σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς και έτσι χάνεται η ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκό.

Στο 32’ ο Παπαγεωργίου σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά μπλοκάρει ο Μένιος εύκολα την μπάλα.

Στο 52’ ο Ελευθεριάδης Λ. ελίχθηκε ωραία από πλάγια, έσπασε ωραία την μπάλα στον Κάρτζιο που σούταρε δυνατά απέκρουσε ο Σοϊλεμέζογλου η μπάλα βρήκε το δοκάρι και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Εδεσσαϊκού.

Στο 53’ ο Ταουσάνης βρέθηκε απέναντι στον Μένιο που απέκρουσε σωτήρια.

Στο 82’ ωραία σέντρα του Ντόγου κεφαλιά από τον Λαφαζανίδη από καλή θέση άουτ.

Στο 89’ ο Ελευθεριάδης Γ. βρέθηκε σε καλή θέση σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 99’ ο Κιουλτζόπουλος έκανε ωραία μπαλιά στον Μεντή που από πλάγια θέση νίκησε τον Σοϊλεμέζογλου και έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 101’ η μπάλα βρήκε το χέρι του Κιουλτζόπουλου στην γωνία της μεγάλης περιοχής, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, ο κ.Φωτιάς όμως έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 107’ φοβερό σουτ του Κιουλτζόπουλου τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Σοϊλεμέζογλου.

Στο 122’ ο Ντόγος έκανε την σέντρα και ο Παπαδημητρίου με ωραία καρφωτή κεφαλιά πάγωσε το γήπεδο γράφοντας το 2-1, χαρίζοντας στον Εδεσσαϊκό το εισιτήριο για τον τελικό.

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τους κ.κ. Φωτιά, Δέλλιο, Δεμερτζή Ν.

ΑΛΜΩΠΟΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Μένιος, ΚΙΟΥΛΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, (112’ Κυριακίδης), Ασλαμπάλογλου, ΣΑΪΝΑΤΟΥΔΗΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ Λ., ΤΖΙΜΟΓΙΑΝΝΗΣ, Σαμαρόπουλος, Προύντσης (63’ Αργυρίου), Ιωάννου (46’ Στάμπιλε), ΜΕΝΤΗΣ, Κάρτζιος (57’ Ελευθεριάδης Γ.).

ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ (Ηλίας Σαπάνης): Σοϊλεμέζογλου, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, (106’ Πούπης), Κιόρτσης, Μωυσίδης, Γκαρακλίδης (46’ ΝΤΟΓΟΣ), ΧΑΡΑΒΙΤΙΔΗΣ, Πασσαλής (46’ Λαφαζανίδης), Τούφας (101’ Τσιάκαλος), ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, Ταουσάνης, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.

Υ.Γ. Άσχημη εντύπωση προκάλεσε η συμπεριφορά ορισμένων παικτών των φιλοξενουμένων που με την λήξη άνοιξαν διάλογο με την κερκίδα κάνοντας και κάποιες χειρονομίες, χωρίς να υπάρχει λόγος.