Άλωσε τους Γαλατάδες στην πρεμιέρα ο Ακρίτας (Φώτο)

Με το διπλό στις αποσκευές του έφυγε από τους Γαλατάδες ο Ακρίτας Σωσάνδρας στην έναρξη του πρωταθλήματος της Α1, όπου επικράτησε του τοπικού Ολυμπιακού με σκορ 2-0, σε ένα παιχνίδι που παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου, με την παρουσία μάλιστα του «Πράσινου Στρατού» να είναι ιδιαίτερα δυναμική, καθώς ακολούθησαν αρκετοί φίλοι του Ακρίτα την αποστολή.

Το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο ήταν μέτριο με τον Ακρίτα να έχει την κατοχή και τον Ολυμπιακό να δίνει χώρο προσπαθώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού άνηκε στους γηπεδούχους όταν στο 20′ ο Κώστας Ντόνας σούταρε από πλάγια θέση με τον γκολκίπερ του Ακρίτα να διώχνει σε κόρνερ. Εννιά λεπτά αργότερα ο Ευθύμης Τσόρμπας άνοιξε το σκορ με ένα φανταστικό σουτ έξω από περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου καθώς ο Δημήτρης Παπαδόπουλος σε δύο περιπτώσεις (34′-36′) απώλεσε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν καλύτερο με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να διπλασιάζουν τα τέρματα τους στο 60′ με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο να εκμεταλλεύεται ιδανικά την πάσα του Μένιου Ντόγκαρη. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι και λίγο έλειψε να το καταφέρουν όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Μάλαμα στο 70ο λεπτό, ανάγκασε τον γκολκίπερ του Ακρίτα σε μία τρομερή επέμβαση και ο Βασίλης Καρπάτσης λίγα λεπτά αργότερα δεν μπόρεσε να σκοράρει στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μάλλον εύκολα το υπέρ τους σκορ και είχαν μία ακόμη μεγάλη στιγμή στο 85′ όταν ο Σάββας Τουμανίδης με σουτ σημάδεψε το δοκάρι και ο Μανώλης Μανελίδης προ κενού τέρματος δεν σημάδεψε σωστά, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τον Ακρίτα Σωσάνδρας δίκαιο νικητή.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Αργυρού, Σηπάκη Γ, Τσαλκάνη.

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Ντιούδης, Σιδέρης, Φουρεράι, Βερβελές, Σαρτίνας, Νιοράτζε, Μουχτάρης (66′ Μάλαμας), Χαραλαμπίδης Ν (66′ Καρπάτσης), Καπουσούζης, Λιτοβολής, Ντόνας.

Ακρίτας Σωσάνδρας (Αντώνης Σαπουντζής): Δημητριάδης, Ντόγκαρης, Ζουμπουλίδης, Κουντουράς, Τσόρμπας, Κοντακτσής, Ουζούνης, Ιωαννίδης (87′ Καραγιαννίδης), Παπαδόπουλος (81′ Μανελίδης), Παρτσανάκης (67′ Τουμανίδης), Αταλασίδης (90′ Μυλωνάς).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου